Saturday, 2 June 2012

Dzieci karmione piersią mają zdrowsze oskrzela i płuca

O zaletach karmienia piersią wiadomo bardzo dużo, ale nauka odkrywa coraz to nowe korzyści.


W lutowym numerze „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” ukazało się doniesienie dr. Cristiana M. Dogaru i wsp. z Instytutu Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej w Bernie, omawiające wpływ karmienia piersią na funkcjonowanie płuc i oskrzeli u dzieci w wieku szkolnym.

Badaną grupę 12-latków, liczącą ponad 1500 dzieci, podzielono na trzy podgrupy w zależności od czasu trwania karmienia piersią w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Wyodrębniono grupy dzieci karmionych mniej niż 3 miesiące, od 4 do 6 miesięcy i ponad 6 miesięcy.

Dzieci były poddane badaniu spirometrycznemu. Okazało się, że dzieci karmione piersią dłużej niż 4 miesiące uzyskują o wiele lepsze wyniki w badaniu spirometrycznym.

Spostrzeżenie to ma szczególne znaczenie w odniesieniu do dzieci urodzonych przez matki cierpiąc na astmę oskrzelową z uwagi na zwiększoną podatność wystąpienia tego schorzenia w przyszłości u potomstwa.

Źródło: http://tnij.org/phcw

Wpis: Polska Przychodnia - Polska Prywatna Klinika w Manchesterze0 161 707 1983Rejestracja...lub wypełnij nasz formularz zgłoszeniowy:


WYPEŁNIJ FORMULARZ
No comments:

Post a Comment