Thursday 6 December 2012

Chirurgiczne usuwanie ósemek i korzeni zębów

Zęby mądrości – ósemki są utrapieniem wielu pacjentów. Z racji ewolucyjnego zmniejszanie się rozmiaru szczęki u człowieka u dużej ilości pacjentów brak jest wystarczającej ilości miejsca na prawidłowe wyrzynanie i ustawienie zęba ósmego w ustach. Jest to bezpośrednia przyczyna wielu dolegliwości takich jak:

  • stłoczenie zębów przednich przez wyrzynającą się ósemkę – prowadzi to do powstawania wad zgryzu oraz zaburzeń estetyki uśmiechu
  • opuchlizna dziąseł i policzków przy dolnych ósemkach – w zaawansowanych przypadkach może prowadzić do szczękościsku i dużych objawów bólowych
  • głęboka próchnica ósemek – spowodowana jest utrudnionym szczotkowaniem i oczyszczaniem ostatnich zębów trzonowych z powodu ich nieprawidłowego ustawienia w łuku zębowym
  • próchnica sąsiednich zębów – jest spowodowane zaleganiem resztek pokarmu w okolicy sąsiedniego zęba i trudnością w jego dokładnym oczyszczaniu
  • zatrzymanie w kości – zatrzymane ósemki mogą powodować stany zapalne w kości

Powyższe powikłania są zdecydowanym wskazaniem do usunięcia ósemek. Obecnie w dobie dynamicznego rozwoju stomatologii jesteśmy w stanie przeprowadzić taki zabieg całkowicie bezboleśnie i bezstresowo.

Usunięcie całkowicie wyrzniętego zęba mądrości nie różni się zasadniczo od każdej innej ekstrakcji zęba, jest jednak trudniejsze i wymaga większego doświadczenia ze strony stomatologa ze względu na dalekie położenie zęba. Ząb taki usuwa się poprzez chwycenie go kleszczami chirurgicznymi, które wytwarzają odpowiednią dźwignię.

ZĘBY ZATRZYMANE WYMAGAJĄ tzw. DŁUTOWANIA

Innego postępowania wymagają natomiast ósemki zatrzymane w kości. Korona takiego zęba jest częściowo lub całkowicie przykryta tkanką kostną. Aby usunąć ząb, należy najpierw zrobić do niego dostęp. Operacyjne usunięcie zatrzymanej ósemki, w mowie potocznej znane również jako dłutowanie ósemki, polega na nacięciu i odsłonięciu dziąsła w okolicy usuwanego zęba. Następnie chirurg stomatolog przy pomocy wiertła chirurgicznego zdejmuje blaszkę kostną zapewniając właściwy dostęp do zęba. Rzadko, jedynie w prostszych przypadkach, możliwe jest usunięcie ósemki w całości, częściej jest ona dzielona na mniejsze fragmenty i usuwana w częściach. Na koniec rana poekstrakcyjna jest zaszywana, a pacjent otrzymuje zalecenia pozabiegowe. Po 7 dniach szwy są zdejmowane.

CZY DŁUTOWANIE ÓSEMKI BOLI?

Zabieg operacyjnego usunięcia ósemki odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest zatem całkowicie bezbolesny. Pacjent odczuwa jedynie dyskomfort związany z uczuciem ucisku, rozpierania, nie jest to jednak ból, co należy podkreślić z całą stanowczością. Zazwyczaj nieprzyjemnie odbierane są również wibracje towarzyszące pracy wiertła chirurgicznego.

Czas trwania zabiegu waha się od 15 do 45 minut, w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu (stopnia zatrzymania ósemki).

Wszystkie zabiegi dłutowania ósemek w Polskiej Klinice Stomatologicznej przeprowadza specjalista chirurgii stomatologicznej dr Marian Jerusłanowski, co przekłada się na krótszy czas zabiegu i mniej dolegliwości pozabiegowych.

PIERWSZE DNI PO ZABIEGU

Dolegliwości bólowe pojawiają się w kilka godzin po zabiegu, w momencie ustąpienia znieczulenia. W tym czasie może pojawić się również obrzęk okolicy pozabiegowej, który może utrzymywać się do kilku dni. Wystąpienie obrzęku, jego zakres i czas trwania zależą przede wszystkim od zakresu zabiegu, w pewnym stopniu są również warunkowane osobniczo. Spożywanie posiłków może być utrudnione. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego z tytułu niedyspozycji po zabiegu, pozostaje to do decyzji chirurga stomatologicznego, który przeprowadził zabieg.

Kiedy istnieją ku temu wskazania, na przykład po usunięciu ósemki częściowo zatrzymanej z przewlekłym stanem zapalnym, chirurg stomatologiczny przepisuje antybiotyk, który należy przyjmować według zaleceń, najczęściej do kilku dni po zabiegu.

ZDJĘCIE SZWÓW

Po siedmiu dniach następuje zdjęcie szwów. Jest to krótka i bezbolesna wizyta, dająca jednocześnie chirurgowi możliwość kontroli procesu gojenia rany poekstrakcyjnej. Zdjęcie szwów po zabiegach wykonywanych w naszej klinice jest bezpłatne.

W razie pytań lub chęci umówienia wizyty prosimy kontakt z naszą rejestracją
http://polska-klinika.com/chirurgiczne-usuwanie-osemek-i-korzeni-zebow/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=chirurgiczne-usuwanie-osemek-i-korzeni-zebow

No comments:

Post a Comment