Friday, 18 January 2013

Polska Przychodnia Manchester Dlaczego warto regularnie chodzić do ginekologa?

Pytanie w temacie może być dla Was, czytelniczek, pytaniem retorycznym. Jednak nie do końca tak jest, ponieważ nie każda kobietka zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są regularne wizyty u ginekologa.


Przede wszystkim, należy zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie, kiedy po raz pierwszy umówić się na wizytę. Tutaj niestety nie będzie wielkich konkretów, ponieważ wszystko zależy od konkretnej młodej kobiety i od tego, kiedy zaczyna ona dojrzewać. Pamiętajcie, pierwsza wizyta u ginekologa nie powinna być wtedy, gdy zamierzasz rozpocząć współżycie seksualne. Powinna nastąpić dużo wcześniej. Musisz regularnie się badać i dopiero przygotować na owo współżycie.

Nie od dziś wiadomo, że wizyta i badanie ginekologiczne, gdzie do boju rusza wziernik ginekologiczny, nie jest przyjemne. Ale jest konieczne! Tak samo, jak wizyta u dentysty. Nie można ich zaniedbywać i należy uczęszczać do niego regularnie. Dzięki temu, że będziemy dokładnie pilnować terminów wizyt, możemy uniknąć nieprzyjemnych chorób, które w skrajnych przypadkach mogą nawet uratować życie. I teraz, czytając ten artykuł, zastanów się, kiedy ostatnio byłaś u ginekologa. Więcej niż rok temu? To biegnij po telefon i umów się.

Niestety, wiele przypadłości i chorób dróg płciowych rozwija się powoli bez żadnych objawów. Gdy te się pojawią, może być już za późno. Pamiętaj więc, żeby nie czekać, aż te się pojawią.

Przejdźmy do konkretów. Dlaczego warto regularnie chodzić do ginekologa? Przede wszystkim, dzięki temu, będziesz miała wykonywaną regularnie cytologię. To jedno z ważniejszych badań wykonywanych podczas takich wizyt. Dzięki niemu, można szybko wykryć przedwczesne zmiany nowotworowe w Twojej macicy, co może zapobiec rozwojowi raka. Warto zauważyć, że rocznie, na raka macicy, umiera w Polsce dwa tysiące kobiet. To przerażające statystyki. Nie daj się im. Pamiętaj, że ta choroba rozwija się w każdym wieku, nie myśl, że jesteś za młoda. Zwykle rozwija się dziesięć lat, więc jest dużo czasu, aby ją wykryć we wczesnym stadium. Aby zrobić cytologię, zgłoś się do ginekologa między 11 a 23 dniem cyklu, przed trzy dni nie uprawiaj stosunków seksualnych, ani nie nawilżaj pochwy. Pamiętaj, że raz na trzy lata, możesz wykonać cytologię za darmo.

Kolejnym argumentem przemawiającym za regularnymi wizytami u ginekologa jest możliwość wczesnego wykrycia innych chorób dróg płciowych. Należą do nich między innymi stany zapalne sromu, pochwy czy szyjki macicy. Są to dość nieznośne dolegliwości, towarzyszą im swędzenie, świąd, upławy czy pieczenie. Tych nie przegapisz. Są jednak i takie choroby, których nie da się określić jednoznacznie, ich objawami są między innymi nieprawidłowe krwawienia czy bóle podbrzusza. Mowa tu o mięśniakach czy endometriozie, ale również o poważniejszych chorobach, takich jak nowotwór trzonu macicy czy jajników. Podczas badania ginekolog może wykryć położenie i wielkość narządów intymnych, a co za tym idzie, może określić stopień zaawansowania choroby. Może w ten sposób znaleźć torbiele, guzy jajników i obniżenie macicy.

Nie zapominaj o swoich piersiach. Tym również zajmuje się ginekolog. Dzięki regularnym wizytom zbada, czy nie masz niepokojących guzków, które mogą być oznakami raka piersi. Możesz to robić sama, jednak to nie wystarczy. Nie zapominaj również o mammografii. Kobiety po pięćdziesiątym roku życia mogą ją wykonywać co dwa lata za darmo. Młodsze kobiety muszą płacić, pamiętaj jednak, że nie warto na tym oszczędzać.

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł przemówił do Ciebie i od teraz będziesz regularnie chodzić na wizyty do ginekologa.

Źródło: blog-medyczny.pl
Wpis: Ginekolog dr n.med. Beata Niedźwiedzka - Polska Przychodnia Ginekologiczno - Położnicza w Manchesterze

No comments:

Post a Comment