Thursday, 17 January 2013

Polska Przychodnia Manchester Polska Klinika, Polski Pediatra

Regularne wizyty u pediatry są konieczne nie tylko wtedy, gdy małe dziecko ma problemy ze zdrowiem


Chociaż jest lekarzem specjalistą, chcąc odwiedzić go z dzieckiem, nie potrzebujesz skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, gdyż w przypadku osób do 18. roku życia to najczęściej właśnie on pełni tę funkcję.


Pediatra odpowiada za leczenie chorób typowych dla wieku dziecięcego i wszelkich innych, które zdarzają się dzieciom, ale przede wszystkim za profilaktykę zdrowotną (np. szczepienia) i nadzór nad prawidłowym rozwojem dziecka. W poradniach dzieci zdrowych pediatra kontroluje nie tylko wagę i wzrost, ale generalnie harmonijność rozwoju dzieci także w zakresie psychomotorycznym.

Rodzicom często trudno jest samodzielnie wychwycić dyskretne problemy, które nieleczone mogą z czasem stać się przyczyną poważniejszych zaburzeń (np. kłopoty z układem kostno-stawowym, opóźnienie mowy), a także ocenić, czy obserwowane zjawisko nie jest normą dla wieku. Stąd niezwykle istotne jest zgłaszanie się do pediatry na wyznaczone badania bilansowe i inne. Wraz z rozwojem pediatrii powstało wiele pod-specjalności gwarantujących najmłodszym pacjentom nowoczesną opiekę i leczenie.

Problemami z układem krążenia zajmuje się więc kardiolog dziecięcy, z układem moczowym urolog dziecięcy, bądź nefrolog dziecięcy, problemami hormonalnymi endokrynolog dziecięcy, nowotworami u najmłodszych onkolog dziecięcy, etc. Niektóre choroby tych narządów u dzieci są specyficzne tylko dla ich wieku i nie dotykają osób dorosłych, inne charakteryzuje odmienny przebieg i ryzyko powikłań. Mały pacjent wymaga innego podejścia i leczenia (w tym farmakologicznego), uwzględniającego jego rozwój, wrażliwość, zwiększone zagrożenie powikłaniami.

Nie jest więc rozwiązaniem optymalnym, a czasem wręcz możliwym, by te schorzenia leczyli "zwykli" specjaliści, bez przygotowania pediatrycznego.
Źródło: zdrowie.gazeta.pl
Wpis: Polski Pediatra w Manchesterze

No comments:

Post a Comment