Monday 18 February 2013

Polska Przychodnia Manchester Decydowanie o tym, czy mieć dzieci

Możliwość kontrolowania swojej płodności daje nam czas na głębokie i pełne zastanowienie się nad wszystkim, co się wiąże z rodzicielstwem. Decyzja o tym, czy mieć, czy nie mieć dzieci, może być jedną z najważniejszych w życiu kobiety. Niektóre z nas po prostu wiedzą, że chcą mieć dzieci. Inne są przekonane, że nie. Jeszcze inne nie mają wyrobionego zdania na ten temat lub nie są pewne. Czasami mamy dość czasu, by starannie przemyśleć wszystkie możliwości, ale możemy też znaleźć się w sytuacji, która zmusza nas do podjęcia szybszej decyzji. Istotnym ograniczeniem jest wiek. Decyzja o tym, by nie zajść w ciążę, zaczyna mieć charakter ostateczny, gdy stajemy się starsze, chociaż możliwość dokonania adopcji daje nam dodatkową szansę zostania matką.

Chociaż trudno przewidzieć, jak się będziesz czuła w roli matki, jakie będzie twoje dziecko lub jak będziesz na nie reagować, warto się jednak nad tym wszystkim zastanowić. Pomóc mogą rozmowy z różnymi kobietami: z tymi, które rodziły, i tymi, które adoptowały, z tymi, które wcześnie miały dzieci, i tymi, które zdecydowały się na nie w późniejszym wieku. Porozmawiaj z matkami wychowującymi dzieci samotnie i tymi, które żyją w związkach, z matkami heteroseksualnymi i lesbijkami. Omów swoje wątpliwości także z kobietami, które zdecydowały się dzieci nie mieć. Popytaj rodziców o radości i smutki, satysfakcję i stresy. Dowiedz się, w jaki sposób uczą się opieki nad dziećmi. Zapytaj inne kobiety, jak zmieniło się ich życie, gdy zostały matkami, i jakiego wsparcia potrzebowały, by dać sobie radę z tą rolą. Nasze społeczeństwo, podzielone ze względu na wiek, nie ułatwia kontaktu z dziećmi ludziom, którzy ich nie mają. Oczekuje się jednak, że - jako kobiety - instynktownie będziemy potrafiły się nimi zająć.
Spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytania: dlaczego chcę mieć dziecko? Kiedy? Co powinnam zrobić, by - będąc matką - mieć możliwość kontynuowania tych form swojej aktywności, na których mi zależy? Gdy już będę miała dziecko - jak będzie wyglądało moje codzienne życie? Jak pogodzę pracę z opieką nad nim? Z jakiej opieki zdrowotnej będę mogła korzystać? Jakie koszty będę musiała ponieść? Spróbuj się także zorientować, na jaką pomoc będziesz mogła liczyć.

Zadaj sobie ponadto pytanie, jakie wartości chciałabyś przekazać swojemu dziecku i kto mógłby ci w tym pomóc. W jakich warunkach chciałabyś je wychowywać? Czy jesteś gotowa przygotować je do tego, by potrafiło sobie radzić z różnymi problemami, uprzedzeniami i stereotypami, z którymi będzie miało do czynienia w naszym społeczeństwie?
Jeśli przewidujesz, że urodzisz lub adoptujesz dziecko, będąc w związku, spróbuj pomyśleć chwilę o tym, co będzie, jeśli zostaniesz sama - czy jesteś przygotowana na rolę samotnego rodzica? Jeśli decydujesz się na samotne macierzyństwo, zastanów się - jak posiadanie dziecka wpłynie na twoje nowe związki? Spróbuj ocenić swoje emocjonalne możliwości pod kątem rodzicielstwa. Najważniejszy dla rodziców jest dobry system wsparcia. Życzliwi ludzie pomogą ci zachować właściwą perspektywę, opanowanie i zdrowie psychiczne w emocjonalnym zamęcie, który czasami ma miejsce, gdy jest się rodzicem. Oczywiście, nie ma jednoznacznych odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogłabyś sobie zadać. Ale przemyślenie szczegółów związanych z macierzyństwem pozwoli ci mieć pełniejsze wyobrażenie o tym, jak dziecko wpłynie na twoje życie.

Źródło: NEWW Polska 2013, http://www.neww.org.pl
Wpis: Polski lekarz Androlog i Ginekolog

No comments:

Post a Comment