Wednesday 10 April 2013

Polska Przychodnia Manchester Chrapanie

Chrapanie jest dolegliwością występującą w czasie snu, gdzie dochodzi do zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła.


Objawy

- dźwięki wydobywające się podczas snu z otwartymi ustami

- niespokojny, przerywany sen, nocne poty

Przyczyny

Odgłos chrapania powstaje w wyniku drgań podniebienia miękkiego na skutek częściowego zamknięcia dróg oddechowych związanego ze zmniejszeniem napięcia mięśni gardła i podstawy języka.

Przebieg

Choroba ma charakter wieloletni, z okresowym nasileniem objawów.

Ryzyko zachorowania

Wzrasta przy otyłości, krótkiej i grubej szyi, infekcjach górnych dróg oddechowych, polipach w nosie, powiększeniu migdałków, piciu alkoholu, paleniu, przyjmowaniu niektórych leków, np. środków nasennych czy przeciwalergicznych. Chrapie 8 mln dorosłych Polaków, co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta.

Możliwe powikłania

Zaburzenia snu, bezdech śródsenny. Chory wielokrotnie podświadomie budzi się w nocy z powodu braku tlenu, jest cały czas niewyspany i potrafi np. zasnąć za kierownicą lub z widelcem w ręce, jedząc obiad.

Bezdech nasila objawy innych chorób, w tym choroby niedokrwiennej serca.

Diagnostyka

Metodą rozpoznawania zaburzeń oddychania podczas snu jest badanie polisomnograficzne - pacjent śpi podłączony do urządzenia rejestrującego zmiany, m.in. EKG, EEG, ciśnienia krwi, saturacji krwi (czyli wysycenie jej tlenem) i ruchów oddechowych.

Pomoc doraźna

Unikaj spania na wznak. Zaszyj z tyłu piżamy 2-3 piłeczki ping-pongowe, które wymuszą ułożenie na boku. Najlepiej spać na płasko, bez poduszki i z uniesionym wezgłowiem.

Leczenie

Podstawowa metoda lecznicza, nazwana CPAP, polega na zastosowaniu urządzeń, które wytwarzają większe ciśnienie w drogach oddechowych, co zapobiega ich zapadaniu się. Oprócz tego stosuje się metody chirurgiczne: wycięcie migdałków, korekcję przegrody nosa, usunięcie nadmiaru błony śluzowej bocznych ścian gardła i łuków podniebiennych i zmniejszenie objętości języka. Dostępne są też aparaty wysuwające język do przodu.

Profilaktyka

Należy unikać sutych kolacji, picia alkoholu przed snem i w miarę możliwości stosowania leków nasennych, uspokajających i przeciwalergicznych.
Źródło: gazeta.pl

Wpis: Polski Lekarz

 

No comments:

Post a Comment