Thursday 11 April 2013

Polska Przychodnia Manchester Jaki styl życia, taka skłonność do cukrzycy

Ryzyko zachorowania na cukrzycę aż w 80 proc. zależy od stylu życia. Skłonności rodzinne mają jedynie drugorzędne znacznie - wykazał amerykański raport, opublikowany na łamach "Annals of Internal Medicine".


"Najczęściej na cukrzycę typu 2 (tzw. insulinoniezależną) chorują te osoby, które najmniej czasu i wysiłku przeznaczają na utrzymanie odpowiedniej masy ciała, przestrzeganie właściwej diety i ćwiczenia, a na dodatek palą papierosy i nie ograniczają picia alkoholu" - podkreśla dr Jared Reis z National Heart, Lung, and Blood Institute w Bethesda.


Od zdrowia do choroby

Na wpływ trybu życia na rozwój cukrzycy wskazują badania przeprowadzone na grupie 200 tys. Amerykanów w wieku 50-71 lat, którzy w latach 1995-96 wypełnili szczegółowy kwestionariusz dotyczący stylu ich życia. W tym czasie żadna z uczestniczących w badaniu osób nie chorowała jeszcze na cukrzycę. Po 10 latach poddano ich kolejnym testom. Tym razem pytano nie tylko o styl życia, ale też o stan zdrowia i wykryte choroby. Okazało się, że po upływie dekady cukrzycę zdiagnozowano u prawie 10 proc. mężczyzn i ponad 7 proc. kobiet.

Najrzadziej na cukrzycę diagnozowano u kobiet, które przestrzegały wszystkich podstawowych zaleceń: dbały o linię, spożywały bogate w błonnik produkty, ćwiczyły co najmniej 20 minut trzy razy w tygodniu, nie paliły papierosów i nie nadużywały alkoholu. Obliczono, że ryzyko cukrzycy u takich kobiet było o 84 proc. mniejsze. Mężczyźni, którzy podobnie dbali o zdrowie, byli o 72 proc. mniej narażeni na chorobę.

Co szkodzi najbardziej?

Wśród wszystkich badanych czynników ryzyka najważniejsze okazało się zachowanie właściwej masy ciała. Do jej oszacowania używa się wskaźnika BMI, który nie powinien przekraczać 25 punktów (obliczamy go dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu). Z raportu wynika, że aż o 60-70 proc. zmniejsza on ryzyko cukrzycy.

Osoby, które mają nadwagę, ale przestrzegają diety bogatej w warzywa i owoce, a na dodatek są aktywne, również rzadziej chorują na cukrzycę, choć w mniejszym stopniu. Właściwa dieta zmniejsza ryzyko choroby (nawet w przypadku osób z nadmiarem kilogramów) o 15 proc., a rzucenie palenia tytoniu - o 20 proc.

Skłonność do cukrzycy? Zmień styl życia!

Dr Jared Reis uważa, że badania mogą przekonać osoby z rodzinną skłonnością do cukrzycy, że zmiana stylu życia może uchronić je przed tą groźną chorobą. Podkreśla również, że na modyfikację nawyków nigdy nie jest na to za późno, nawet u osób po pięćdziesiątce.

"Wiele osób chce zmienić styl życia, ale brakuje im do tego odpowiednio silnej motywacji" - przyznaje dr Spyros G. Mezitis z New York Presbyterian Hospital. "Trzeba im w tym pomóc" - dodał uczony w wypowiedzi dla Reutersa.

 
Źródło: gazeta.pl

Wpis: Polski Lekarz

No comments:

Post a Comment