Tuesday 21 May 2013

Poznaj nasze opinie: Te ćwiczenia zmniejszą kobiecy apetyt

Wysiłek fizyczny zwiększa łaknienie?


Niekoniecznie, może być wręcz odwrotnie, musisz tylko wiedzieć jak i kiedy ćwiczyć - wskazują naukowcy.


Kluczem do powodzenia okazuje się nie określony typ aktywności fizycznej, a pora ćwiczeń i stopień ich intensywności. Najlepsze okazały się poranne ćwiczenia. 45 minut umiarkowanego lub intensywnego ruchu o poranku znacznie zmniejsza nasz apetyt w ciągu całego dnia - zauważyli naukowcy z Brigham Young University w Provo w Utah. Profesor James LeCheminant i Michael Larson zaobserwowali, że u kobiet podejmujących w miarę energiczny wysiłek o poranku spada poziom zainteresowania żywnością. "Nasze badanie dowodzi, że takie ćwiczenia wpływają na to, jak ludzie reagują na pokarm" - mówi LeCheminant.

Poranny energiczny trening a odpowiedź mózgu na obraz pokarmu

Naukowcy polecili paniom energicznie chodzić na bieżni przez 45 minut. Natomiast po godzinie dzięki badaniu EEG poddano je pomiarowi fal mózgowych. Elektrody umieszczone na głowie kobiet mierzyły ich aktywność nerwową podczas oglądania 240 zdjęć: 120 z nich przedstawiały posiłki, 120 - kwiaty. W ten sposób naukowcy chcieli ocenić stopień zainteresowania pokazywanym obiektem pań.

Pomiar powtórzono po tygodniu o tej samej porze tego samego dnia tygodnia, jednak tym razem uczestniczki wcześniej nie ćwiczyły. Okazało się, że gdy panie podejmowały poranny wysiłek nie tylko zanotowano u nich mniejszą odpowiedź układu nerwowego na bodźce związane z żywnością, ale także wzrosła ich ogólna aktywność w ciągu całego dnia.

Kobiety, które brały udział w badaniu wcale nie zjadały więcej pożywienia w dzień, gdy rano ćwiczyły, żeby nadrobić kalorie, które spaliły podczas aktywności. Zjadały one mniej więcej takie same ilości pożywienia, co wtedy, gdy nie ćwiczyły.

Rezultat niezależny od wyjściowej wagi pań

Wynik był niezależny od BMI uczestniczek (wskaźnik masy ciała do wzrostu, który jest stosowany jako wyznacznik prawidłowości bądź nieprawidłowości wagi). W badaniu wzięło udział niemal tyle samo kobiet klinicznie otyłych, co o prawidłowej masie ciała. "Chcieliśmy sprawdzić, czy otyłość ma wpływ na odczuwane zapotrzebowanie na jedzenie, jednak okazało się, że tak nie jest" - precyzuje LeCheminant.

Wiele wciąż jest niezbadane

Michael Larson dodaje, że są to jedne z pierwszych badań analizujące uwarunkowaną neurologicznie motywację do jedzenia w odpowiedzi na ruch fizyczny. Podkreśla, że naukowcy wciąż muszą ustalić, jak długo po treningu utrzymuje się zmniejszony apetyt. "Jest wiele rzeczy, które wpływają na sposób odżywiania. Aktywność fizyczna to tylko jeden element" - dodaje.
Źródło: gazeta.pl

Wpis: Polski Trener Osobisty Manchester 01617071983

 

No comments:

Post a Comment