Thursday 29 August 2013

Poznaj nasze opinie: Czy wiesz, co to płynna cytologia?

Jeśli Twój lekarz ginekolog mówi zagadkami i nie masz pojęcia, co kryje się pod hasłem "cytologia jednowarstwowa", przeczytaj nasz przewodnik po najważniejszym badaniu ginekologicznym.


Dowiedz się, jaka jest skuteczna metoda wczesnego wykrywania wirusa HPV i raka szyjki macicy.


Czym różni się klasyczna cytologia od cytologii płynnej?

Jeśli podczas wizyty u ginekologa usłyszysz, że czeka Cię cytologia jednowarstwowa to nie przejmuj się, bo to znaczy, że zostaniesz dokładnie przebadana. Cytologia jednowarstwowa na podłożu płynnym daje większe możliwości diagnostyczne i jest dokładniejsza niż cytologia wykonywana w tradycyjny sposób. Jest także skuteczniejsza w wykrywaniu stanów przedrakowych i raka szyjki macicy. Cytologię jednowarstwową wykonuje się korzystając z odpowiednio przygotowanych przez producenta zestawów diagnostycznych. Technika pobrania materiału do badania jest taka sama, jak w przypadku tradycyjnego badania cytologicznego. Do pobrania materiału z szyjki macicy używa się specjalnej szczoteczki. Następnie, szybko umieszcza się ją w pojemniku z płynem utrwalającym pobrane komórki. Dzięki temu, otrzymuje się do badania pod mikroskopem, przejrzysty i jednorodny preparat. To bardzo ważny moment, ponieważ pozwala przygotować większą liczbę komórek do dalszej analizy oraz uzyskać lepszą ich prezentację podczas oceny mikroskopowej. Przy pobieraniu wymazu dla cytologii konwencjonalnej może się zdarzyć, że materiał zostanie nierównomiernie rozprowadzony na szkiełku laboratoryjnym. Komórki mogą być wtedy niewidoczne lub będą zachodziły na siebie. Czasem podczas przenoszenia pobranego materiału na szkiełko, komórki zostają zniszczone. To zwiększa ryzyko nieprawidłowej oceny preparatu, często też badanie trzeba powtórzyć.

Kto bada materiał pobrany podczas cytologii?
Probiotyki dla kobiet - moda czy konieczność? Kiedy warto po nie sięgnąć?

Po włożeniu szczoteczki do pojemnika z płynem utrwalającym, lekarz nakleja na fiolkę niepowtarzalny kod kreskowy. Jest on przypisany do jednej pacjentki i jednej próbki. Tym samym kodem okleja się opakowanie, w którym próbka jest przewożona do laboratorium. Tak pobrana cytologia daje lekarzowi możliwość przeprowadzenia jeszcze jednego badania. Na bazie cytologii jednowarstwowej można przeprowadzić także badanie w kierunku obecności wirusa HPV, czyli wirusa odpowiedzialnego za rozwój raka szyjki macicy. Analizę pobranego materiału przeprowadza się w laboratorium, wykorzystując do oceny technikę ThinPrep, która – jak dowiedziono w wielu badaniach klinicznych - jest dokładniejsza niż tradycyjna ocena wymazu.

Jak często robić badanie cytologiczne?

Badaniu cytologicznemu, niezależnie od tego, jaką technikę oceny pobranego materiału się zastosuje, powinny poddawać się regularnie (raz na 1-2 lata) wszystkie kobiety aktywne seksualnie oraz panie, które w danym momencie nie utrzymują kontaktów seksualnych lub nie mają już menstruacji. Według najnowszych zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów, pierwsze badanie cytologiczne kobieta powinna zrobić w wieku 21 lat. Do ukończenia 30. roku życia cytologię należy powtarzać co 2 lata, a po 30 roku życia wystarczy wykonywać ją raz na 3 lata.

Źródło: mowimyjak.pl
Wpis: Lekarz Ginekolog Położnik w Manchesterze
Jeżeli chcesz umówić się na wizytę specjalistyczną lub wykonać prywatnie badanie cytologiczne zapraszamy do dr Beaty Niedźwiedzkiej. Rejestracja czynna jest codziennie pod numerami 0161 707 1983, 07955 280 690 lub 0844 209 2149

No comments:

Post a Comment