Tuesday, 10 September 2013

Poznaj nasze opinie: Łagodne zmiany w kratni, a problemy z głosem

Czy nadużywanie głosu może doprowadzić do uszkodzenia fałdów głosowych? Co przyczynia się do rozwoju zmian w krtani? Jakie są możliwości ich leczenia?


Badanie krtani, oraz tarczycy można wspomagać przy użyciu aparatu do USG. Zajmują się tym lekarze specjaliści interniści lub laryngolodzy.


Siła głosu

Głos jest podstawowym narzędziem komunikowania się między ludźmi. Problemy związane z głosem mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a niektórym nawet uniemożliwić wykonywanie swojego zawodu, na przykład piosenkarzom czy spikerom.
Jak dochodzi do uszkodzenia głosu

USG Tarczycy USG Tarczycy

Praca fałdów głosowych polega na nieustannym ich zderzaniu się. Intensywna eksploatacja głosu prowadzi do mikro-urazów, które mogą stać się podłożem do powstania łagodnych zmian przerostowych. Związek ze zmianami w krtani ma także choroba refluksowa przełyku. Wskutek drażnienia strun głosowych przez zarzucaną treść żołądka, może pojawić się chrypka. Pewne znaczenie przypisuje się czynnikom genetycznym i osobniczym właściwościom budowy krtani. Problemy z głosem mogą być także związane z umiejscowieniem się w obrębie fałdów głosowych guzków reumatoidalnych w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Przyczyną bywają również brodawczaki krtani, wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Nie bez wpływu pozostają takie czynniki jak palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza czy nieprawidłowa dieta. Wymienione wyżej przyczyny doprowadzają do powstania łagodnych zmian przerostowych fałdów głosowych. Najczęstsze z nich to polipy, obrzęk Reinkego, guzki śpiewacze i brodawczaki. Na podłożu zmian łagodnych może rozwinąć się dysplazja a nawet rak.
Możliwości terapeutyczne

Do wyboru są dwie opcje terapeutyczne: leczenie zachowawcze lub operacyjne. W każdym przypadku zalecane jest rzucenie palenia. Leczenie zachowawcze opiera się na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub steroidów. Ma ono na celu zmniejszenie stanu zapalnego, który towarzyszy zmianom przerostowym. W sytuacji, gdy dysfonia ma związek z chorobą refluksową przełyku, skuteczne są inhibitory pompy protonowej, zmniejszające wytwarzanie kwasu solnego w żołądku. Duże znaczenie ma rehabilitacja narządu głosu. Niekiedy prowadzi do całkowitego cofnięcia się zmian. Leczenie rehabilitacyjne opiera się na ćwiczeniach oddechowych, fonacyjnych i emisji głosu. Stosuje się też jonoforezę oraz inhalacje. W przypadku dużych zmian, niecofających się pod wpływem leczenia zachowawczego a także przy podejrzeniu stanów przedrakowych wskazana jest operacja. Wykorzystuje się metody mikrochirurgii. Do krtani wprowadza się laryngoskop i precyzyjnie wycina zmiany, zachowując prawidłową strukturę fałdów głosowych. Usuniętą zmianę poddaje się badaniu histopatologicznemu.

Po zabiegu stosuje się uzupełniająco leczenie farmakologiczne i rehabilitację.

Autor: Katarzyna Owczarek
Nadczynność tarczycy (nadprodukcja tyroksyny i tetrajodotyroniny)

Powikłania
Zwiększona łamliwość kości, w chorobie Basedowa wytrzeszcz oczu sprawia, że powieki nie zakrywają całkowicie gałek. Grozi to owrzodzeniami rogówki , stanami zapalnymi, a nawet utratą wzroku .
Wpis: Polska Klinika Medyczna w Manchesterze - Polska Prywatna Przychodnia Manchester na Eccles - tel. 0161 707 1983

Aby umówić się na wizytę u lekarza specjalisty wykonującego USG tarczycy zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją 7 dni w tygodniu od 8:00 do 22:00 pod numerami 07955 280 690, 0844 209 2149, 0161 707 1983 - www.Polska-Przychodnia.eu

No comments:

Post a Comment