Wednesday, 4 September 2013

Poznaj nasze opinie: Korekcja wady postawy dzieci i dorosłych

Korekcja wad postawy


Prawidłowa postawa ciała jest to takie ułożenie segmentów ciała (głowy, klatki piersiowej, miednicy, stóp), które zapewnia zrównoważenie i stabilność ciała przy jak najmniejszym zużyciu energii. Prawidłowa postawa warunkuje lepsze funkcjonowanie organizmu. Postawa ciała powinna stanowić dogodną pozycję wyjściową do ruchów i nie zaburzać czynności narządów wewnętrznych (oddychania, krążenia, trawienia, wydalania).

Dobra postawa to dobry nawyk, który ma swoje znaczenie w życiu bez dolegliwości bólowych.

Kształtowanie ciała, w tym też kręgosłupa, rozpoczyna się już w łonie matki. Unoszenie główki, przekręcanie, pełzanie, raczkowanie i pierwsze kroki dziecka utrwalają się w ciele jako nawyki, wpływając również na postawę ciała. Nawyki ruchowe wyuczone w dzieciństwie pozostają również w życiu dorosłym. Dbałość o właściwą postawę ciała rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym i wczesnym dzieciństwie. Jest to najlepszy czas na likwidację ewentualnych asymetrii lub powstałych z różnych przyczyn napięć. Postępowanie takie umożliwi harmonijny, niczym nie ograniczony, rozwój ruchowy dziecka.

Odchylenia od prawidłowej postawy ciała są nazywane wadami postawy ciał i objawiają się nieprawidłowym ułożeniem segmentów ciała względem siebie. Okresy skoku wzrostowego u dzieci i młodzieży to momenty kiedy dochodzi do pogorszenia postawy ciała i pogłębiania się wad postawy. Jest to ostatni moment kiedy można wpłynąć istotnie na narząd ruchu ponieważ jeszcze nie uległ on skostnieniu i efektywność terapii jest większa niż w dojrzałym organizmie.

Centrum Fizykoterapii i Rehabilitacji - Podiatria i Ortopedia Centrum Fizykoterapii i Rehabilitacji - Podiatria i Ortopedia

Pamiętać należy jednak, że postawa ciała zmienia się również w dorosłym życiu pod wpływem różnych czynników środowiskowych, nawyków i urazów. Sylwetka ciała człowieka jest zależna od jego zachowań ruchowych, sposobu bycia, emocji. Wszystkie te czynniki mogą wprowadzać ciało w stan zaburzenia równowagi, co będzie miało swój wyraz w nieprawidłowym ustawieniu segmentów ciała.

Indywidualne zajęcia korygowania wad postawy dla dzieci, u których występują:  • krzywość w bioderkach

  • skrzywienia boczne kręgosłupa

  • okrągłe lub płaskie plecy

  • koślawość kolan

  • stopy płaskie, płasko-koślawe

  • nadmierna męczliwość dziecka.


Jak wygląda terapia?

Terapia polega na prowadzeniu specjalnie dobranych - dostosowanych do typu wady i wieku małego pacjenta - ćwiczeń korekcyjnych czynnych, wspomaganych, redresji, ćwiczeń wolnych oraz przy użyciu sprzętu gimnastycznego. W czasie terapii korygowania wad postawy ważne jest w wzmocnienie mięśni posturalnych.

Zajęcia prowadzone są indywidualnie. Zakwalifikowanie do właściwych zabiegów następuje po uprzedniej kompleksowej konsultacji fizjoterapeutyczno - podologicznej. W terapii wykorzystujemy metody zatwierdzone przez HPC (Health Professional Council). Daje to możliwość oddziaływania na układ mięśniowy, nerwowy i kostny. Dokładna analiza funkcjonalna w połączeniu z bogatym warsztatem zasad i technik pozwala na zastosowanie indywidualnej terapii dostosowanej ściśle do potrzeb dziecka.
Naszymi specjalistami prowadzącymi zajęcia z dziećmi i osobami dorosłymi są:


Specjalistą podiatrycznym / podoligicznym jest:


Aby umówić siebie lub dziecko na spotkanie z jednym z naszych specjalistów prosimy o kontakt telefoniczny z naszą rejestracją czynna 7 dni w tygodniu pod numerami 0161 707 1983, 07955 280 690 lub 0844 209 2149

No comments:

Post a Comment