Wednesday 12 February 2014

Lekarz internista - USG brzucha i Tarczycy

Dzisiaj w środę do Państwa dyspozycji jest lekarz internista, specjalista od medycyny wewnętrznej, dr Damian Milewski. Więcej informacji o usługachSkan USG szyi i tarczycy Skan USG szyi i tarczycy

Wykonywane badania USG szyi i tarczycy:

1. USG tarczycy 2. USG ślinianek 3. USG węzłów chłonnych szyi 4. USG krtani i tylnej ściany gardła

Jaki jest cela badania:
Diagnozujemy choroby autoimmunologiczne ( chorobę Hashomoto, Chorobę Gravesa -Basedowa), guzki tarczycy, torbiele koloidowe tarczycy, tarczycę po strumectomii, po totalnej tyreidectomii, węzły chłonne szyi, choroby ślinianek (kamicę ślinianek, zapalenie, guzy), choroby krtani (niedomogę fałdów głosowych, nowotwory krtani, nowotwory tylnej ściany gardła, przerzuty do węzłów chłonnych, tłuszczaki itp.
Jakie są wskazania do wykonania USG tarczycy / szyi:
Wskazaniem do wykonania badania są nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, choroby tarczycy, wole zapalne. Badanie wykonuje się także w celu oceny guzków litych, torbieli, a także w celu monitorowania po zabiegach operacyjnych tarczycy.
  • ogólna ocena narządów szyi (tarczycy, węzłów chłonnych szyi, ślinianek):
  • objawy nad - i niedoczynności gruczołu tarczowego,
  • powiększenie obwodu szyi,
  • wyczuwalnym guz z deformacją szyi
  • poczucie duszności,
  • inne.
Ultrasonografia Tarczycy:
Pozwala na diagnostykę przewlekłych, autoimmunologicznych zapaleń wątroby z większą czułością i specyficznością niż tradycyjne, standardowe badanie USG. Wspomaga diagnostykę różnicową guzków tarczycy i stanowi znakomity dodatek biopsji lub czasem ją zastępuje. Badanie USG tarczycy - najprostsze badanie obrazowe tarczycy. Jest to badanie bezbolesne, umożliwiające ocenę gruczołu tarczowego i innych struktur znajdujących się na szyi (takich jak: węzły chłonne, naczynia krwionośne). W badaniu ocenia się miąższ, wymiary narządu, a w przypadku wykrycia zmian ogniskowych - budowę (guzek lity, torbiel) i lokalizacji oraz ewentualnie naciekania naczyń.
Co dalej:
Wyniki badania USG można skonsultować z lekarzem specjalistą internistą lub endokrynologiem celem zalecenia szczegółowych działań mających na celu rozpoczęcie leczenia pacjenta.
Inne badania:
Skan USG, rezonans magnetyczny i prześwietlenie Manchester Skan USG, rezonans magnetyczny i prześwietlenie
Lekarze wykonujący badania USG:
Zlecenie zdjęć RTG i rezonansu magnetycznego
USG jamy brzusznej (USG brzucha)

Badanie USG jest podstawowym, najtańszym badaniem w diagnostyce chorób jamy brzusznej. USG jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga skomplikowanego przygotowania, daje możliwość szybkiej oceny i postawienia diagnozy w trakcie wykonywania badania.

Badanie USG jamy brzusznej służy przede wszystkim do badania narządów miąższowych jamy brzusznej – takich jak trzustka, wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, śledziona, nerki, nadnercza.
W naszej poradni wykonywaniem tego badania zajmuje się lekarz specjalista z zakresu interny.
Najczęstsze objawy z którymi zgłaszają się pacjenci do badania USG Najczęstsze przyczyny dolegliwości – wykrywane w badaniu USG
Bezmocz, trudności w oddawaniu moczu, pieczenie podczas oddawania moczu, krwiomocz, nietrzymanie moczu, kolka nerkowa, ból w podbrzuszu guzy nerek, torbiele nerek, zapalenie nerek, kamica nerkowa, guzy pęcherza moczowego, kamienie w pęcherzu moczowym, uchyłki pęcherza moczowego, przerost prostaty, rak prostaty (u mężczyzn), torbiele przydatków (u kobiet)
Ból w nadbrzuszu, zgaga, odbijania, uczucie „pełności” w nadbrzuszu, wymioty, kolka żółciowa Ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki, kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka lub dróg żółciowych
Bóle pleców w okolicy lędźwiowej/bóle pleców w okolicy krzyżowej Kolka nerkowa, kamica nerek, ”piasek” w nerkach uszkodzenie śledziony
Ból brzucha promieniujący do pachwin, tętniący (pulsujący) guz w brzuchu Rozwarstwiający tętniak aorty brzusznej
Żółtaczka mechaniczna Kamica przewodowa, kamica pęcherzyka żółciowego, guz lub rak trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, rak brodawki Vatera, rak pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, rak wątroby, przerzuty do wątroby i węzłów chłonnych
Wzdęcie, zatrzymanie wiatrów i stolca Niedrożność jelit, guz jelita, skręt jelit, zrosty
  Umożliwia także dokładną ocenę narządów miednicy mniejszej – pęcherza moczowego, narządu rodnego u kobiet, gruczołu krokowego u mężczyzn. W nagłych bólach brzucha USG zalecane jest przez chirurgów jako podstawowe badanie służące do rozpoznawania „ostrych” chorób brzusznych. Dzięki zaawansowanym technologiom USG Doppler pozwala także ocenić przepływ w krwi w naczyniach jamy brzusznej.
Najważniejsze punkty diagnostyczne:
  • W trakcie badania USG jamy brzusznej dokonuje się dokładnej oceny budowy następujących narządów: Wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe - ocenie podlega wielkość, struktura miąższu, obecność zmian patologicznych np.guzów, kamieni), unaczynienie wątroby.
  • Trzustka oraz inne struktury przestrzeni zaotrzewnowej – aorta brzuszna, żyła próżna dolna (rozszerzona opcja badania przy użyciu techniki Doppler umożliwia dodatkową ocenę przepływu krwi przez naczynia); lokalizacja guzów przestrzeni zaotrzewnowej lub powiększonych węzłów chłonnych.
  • Śledziona – ocena wielkości, budowy miąższu, obecności śledziony dodatkowej, zmian patologicznych bądź pourazowych narządu.
  • Nerki i pola nadnerczowe– ocena wielkości, budowy warstwy miąższowej, ocena kielichów, obecności zmian guzowatych, kamieni, zastoju moczu (wodonercza).
  • Pęcherz moczowy – ocena obrysów pęcherza, budowy ściany, obecności zmian guzowatych, polipów oraz kamieni w świetle pęcherza.
  • Macica oraz przydatki (u kobiet)- ocena położenia, wielkości, obecności zmian patologicznych – guzów, torbieli.
  • Gruczoł krokowy (u mężczyzn) – ocena wielkości, obrysów oraz budowy miąższu prostaty, obecności zmian patologicznych w jej obrębie.
  • Ocena obecności patologicznych przestrzeni (torbieli, ropni) oraz wolnego płynu (wodobrzusze) w obrębie jamy brzusznej.

Rezonans magnetyczny (inaczej MRI – z ang. magnetic resonance imaging) wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się wszystko, także ludzkie ciało.

Do wykonania badania potrzebne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer zamieniający dane na obrazy.

Wykorzystuje się wiele typów magnesów różniących się natężeniem wytwarzanego pola. Im większa moc magnesu, tym lepsze wyniki. Jedynie aparaty wytwarzające bardzo silne pole magnetyczne pozwalają na wykonywanie spektroskopii, badań czynnościowych czy ultraszybkich badań naczyniowych. Aby uzyskać dobry odbiór sygnału z ciała ludzkiego, system MRI musi być odizolowany od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych. Dlatego aparat MRI umieszczony jest w tzw. klatce Faradaya. Pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się dwa rodzaje aparatów MRI: otwarte – umożliwiające dostęp do pacjenta z trzech stron, i zamknięte – pacjent umieszczany jest w tunelu magnesu. REZONANS MAGNETYCZNY (MRI) - co to za badanie i do czego służy Rezonans magnetyczny (MRI) to nowoczesne i bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Rezonans magnetyczny - badanie bezpieczne i bezbolesne Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego. Po jego zakończeniu można prowadzić samochód. Mimo że siła pola magnetycznego jest 20 000 razy większa niż pola magnetycznego Ziemi, nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie badanego. W ciągu kilku ostatnich lat zostało przeprowadzonych około kilka milionów badań bez wystąpienia znanych efektów ubocznych. Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki, o to, czy można je brać przed badaniem i po nim, musi zapytać lekarza kierującego na rezonans. Idąc na badanie, lepiej zrezygnować z makijażu (kosmetyki zawierają drobiny metali kolorowych) i lakieru do włosów, gdyż może to mieć wpływ na wytwarzanie obrazu. Nie trzeba być na czczo. W pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie, temperatura może dochodzić do 25–26˚C, należy więc ubrać się lekko. Nie zdejmuje się ubrania, ale pacjenci powinni zdjąć wszystkie przedmioty metalowe (nawet usuwalne protezy dentystyczne), bo mogą wpływać na tworzenie się obrazu. Należy też poinformować lekarza o metalowych implantach. Wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Sprawdza się też w diagnostyce nowotworów i procesów zapalnych. MRI bardzo dobrze uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego. Szczegółowe wskazania do badania MRI to: ze strony ośrodkowego układu nerwowego:
  • choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)
  • choroby otępienne (np. choroba Alzheimera)
  • nowotwory mózgu trudne do oceny w innych badaniach
  • ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnej części jamy czaszki (w tym diagnostyka udarów mózgu itp.)
  • guzy kanału kręgowego (rdzenia kręgowego)
  • ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
  • zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym
  • zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu;
ze strony tkanek miękkich:
  • guzy tkanek miękkich (zapalne, nowotworowe)
  • urazy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł);
ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy:
  • guzy serca
  • choroby dużych naczyń
  • guzy płuc naciekające ścianę klatki piersiowej
  • nowotwory narządów rodnych u kobiet
  • nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn.
Jak się odbywa rezonans magnetyczny Pacjent jest umieszczany na wysuwanym stole w centrum skanera MRI. Powinien ułożyć się bardzo wygodnie, bo musi leżeć nieruchomo, żeby obraz nie był zniekształcony. Jeśli z powodu choroby pacjent nie jest w stanie spokojnie leżeć, należy podać mu leki uspokajające lub nawet zastosować znieczulenie ogólne. Dla podniesienia komfortu wewnątrz tunelu zainstalowane jest dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja. W zależności od typu urządzenia całkowita procedura może trwać 10–30 lub 30–90 minut. Znajdujący się wewnątrz magnesu pacjent cały czas ma kontakt z personelem (przez mikrofon i kamerę telewizyjną). Każda sekwencja MRI trwa od 3 do 10 minut. W tym czasie pacjent słyszy pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Niekiedy na czas badania pacjent ma zakładane słuchawki tłumiące hałas. Gdy trzeba wykonać kilka obrazów, stół automatycznie przesuwa się na odpowiednią pozycję, ale pacjent cały czas trwa w bezruchu. W niektórych przypadkach wstrzykuje się specjalny środek kontrastujący w celu poprawienia jakości obrazu. Zastosowanie kontrastu umożliwia nie tylko ocenę struktury, ale też funkcji tkanek i narządów. Za jego pomocą bada się np. wydzielanie nerkowe, ogniska zapaleń, ukrwienie tkanek i narządów. Kontrasty MRI są bezpieczne, mogą być stosowane nawet u pacjentów z alergią na kontrast używany w badaniach rentgenowskich. Środki kontrastowe przeznaczone do badań MRI nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i są w całości wydalane. Rezonans magnetyczny nie dla każdegoRezonans Magnetyczny Rezonans Magnetyczny Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wszczepiony rozrusznik serca. Wytwarzane przez aparat MRI pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pacjent z rozrusznikiem nie może nawet wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się magnes. Podobne zakłócenia spowodowane przez pole magnetyczne mogą wystąpić w pracy elektrostymulatorów. Ostrożność należy zachować w przypadku osób, które z powodu przebytego urazu mogą mieć metaliczne ciała obce, np. opiłki żelaza w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. Gdy podejrzewa się obecność ciała obcego, wskazana jest wcześniejsza konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich. Względnym przeciwwskazaniem do badania MRI jest antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna (jeśli jest wykonana z metalu), sztuczna zastawka serca, protezy i klipsy naczyniowe oraz metaliczne implanty ortopedyczne: sztuczne stawy, druty, śruby, stabilizatory. Kobiety w ciąży koniecznie powinny poinformować o swoim stanie lekarza prowadzącego badanie. Radiologia – dziedzina medycyny oraz samodzielna specjalizacja lekarska zajmująca się obrazowaniem ciała człowieka, z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego (tradycyjna rentgenografia, tomografia komputerowa, angiografia), pola magnetycznego – tomografia magnetycznego rezonansu jądrowego oraz ultradźwięków (ultrasonografia). Obecnie rozwija się również radiologia zabiegowa (interwencyjna, inwazyjna), której przedmiotem jest dokonywanie mało-inwazyjnych zabiegów leczniczych np. angioplastyki, obliteracji guzów, celowanego podawania leków. Istotnym przełomem było wprowadzenie radiografii cyfrowej (DR), tj. zastosowania w pełni cyfrowej linii diagnostycznej (obejmującej akwizycję obrazu, jego przetwarzanie i archiwizację, ang. PACS).

Wykorzystanie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), mimo iż również związane z obrazowaniem, tradycyjnie zalicza się do medycyny nuklearnej.

żródło: WIKI
0 161 707 1983
Rejestracja


...lub wypełnij nasz formularz zgłoszeniowy:

WYPEŁNIJ FORMULARZ

No comments:

Post a Comment