Friday, 21 February 2014

Wkładki ortopedyczne

ortopedia, grzybica, stopy i nogi ortopedia, grzybica, stopy i nogi WKŁADKI DO OBUWIA Zarówno podczas stania, jak i chodzenia kończyny dolne narażone są na działanie sił zewnętrznych i przeciążeń. Podczas prawidłowego funkcjonowania, siły te są hamowane lub kontrolowane poprzez wewnętrzne struktury ciała, takie jak:
  • układ szkieletowy
  • aparat więzadłowy
  • oraz jednostki ścięgnisto - mięśniowe
Gdy wszystkie te struktury zawodzą, w kontrolowaniu sił zewnętrznych pomaga zastosowanie wkładek (ortez). Są one jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w leczeniu dysfunkcji stóp, gdyż pozwalają na zbliżone do prawidłowego funkcjonowanie organizmu. W zależności od potrzeb pacjenta wkładka może spełniać kilka zadań równocześnie np. korygować koślawość stopy, podpierać sklepienia i odciążać miejsca bolesne. Rola wkładek polega na biernym korygowaniu zniekształceń poprzez podparcie stęp i sklepień oraz odciążeniu punktów wrażliwych – utrzymując stopy w poprawnym ustawieniu umożliwiają ich prawidłowy rozwój. Właściwy dobór wkładek i zastosowanie wymaga nieraz wielu czynności diagnostycznych, tych prostszych jak szczegółowy wywiad i badanie przedmiotowe, jak również wykorzystania bardziej zaawansowanych technologii, jak np. podobaroskopia statyczna i dynamiczna. Rola diagnozy jest decydująca w ustaleniu walorów korekcyjnych i funkcjonalnych wkładki. Wyniki badania wykonanego w gabinecie pozwalają dobrać indywidualnie dla każdego pacjenta wkładki, które umożliwia utrzymanie właściwej pozycji ortopedycznej stopy. Zadaniem wkładek indywidualnych u dorosłych jest ustawienie stóp, kolan w pozycji prawidłowej, zmniejszenie bolesności, odciążenie miejsc najbardziej przeciążonych, stworzenie komfortu i wygody chodzenia. U dzieci dobrze dopasowane wkładki indywidualne są skuteczną pomocą w korekcji wad stóp, kolan i kręgosłupa. Zadaniem ich jest prawidłowe ustawienie całego organizmu. Takie ustawienie daje możliwość prawidłowego rozwoju całego aparatu ruchu. Zabezpiecza przed problemami bólowymi w wieku dorosłym. Bo niezauważone i w porę nieskorygowane wady nasilają się w miarę dorastania i dojrzewania młodego organizmu co w konsekwencji prowadzi do bolesnych niewydolności, a także do trwałych zniekształceń. Obecnie dysponujemy tak nowoczesnymi materiałami i technologią wykonywania wkładek, że w 80% przypadków w zupełności wystarczają do korygowania dysfunkcji stóp i chodu. Podczas dopasowywania wkładki staramy się dopasować ją również do obuwia tak, aby wraz z nim tworzyła ona silną konstrukcję utrzymującą stopę we właściwym położeniu. Dzięki wkładkom zmieniamy napięcie mięśniowe w takim stopniu, że niwelujemy nawet bóle kręgosłupa szyjnego.
Aby umówić się do naszego specjalisty podologa - konsultanta ortopedycznego, Marcina Pyrzyńskiego prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją pod numerami 07955 280 690, 0161 707 1983, 0844 209 2149. Nasze centrum rehabilitacji czynne jest 7 dni w tygodniu. Linie telefoniczne są do Państwa dyspozycji od 8:00 do 22:00.
Wpis: Polskie Centrum Rehabilitacji - Fizykoterapii przy Polskiej Przychodni w Manchesterze
Źródło: podoligica

No comments:

Post a Comment