Wednesday, 19 March 2014

Życie z przewlekłą niewydolnością wątroby

Przewlekła niewydolność wątroby, niezależnie od jej etiologii, to stan wręcz naszpikowany ograniczeniami w zakresie życia codziennego. Składają się na nie: rozsądne przyjmowanie leków (nawet tych bez recepty), odpowiednia dieta oraz bezwzględny zakaz spożywania używek, w szczególności alkoholu. Dowiedz się, w jaki sposób możesz pomóc swojej wątrobie i umożliwić jej prawidłową regenerację w warunkach niewydolności.

Przed użyciem leku, przeczytaj dokładnie ulotkę

Wirusowe zapalenie wątroby - WZW, szepienia i badanie Wątroba w naszym organizmie jest głównym narządem, zajmującym się oczyszczaniem krwi z większości toksyn. Wszystkie leki, przyjmowane doustnie, zanim zaczną działać, muszą „przejść” przez wątrobę. We wnętrzu jej komórek każdy lek jest metabolizowany (rozkładany) do substancji, które mają mniejszą zdolność do uszkodzenia wrażliwych części naszego ciała. Niewydolna wątroba nie potrafi tak efektywnie rozkładać dostarczanych porcji leków jak zdrowy narząd. Należy z atem uważnie czytać dołączoną do leku ulotkę i wystrzegać się składników, które mogłyby uszkodzić naszą wątrobę. Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie obciążających leków, jest bardzo powszechny paracetamol – dostępny w wielu preparatach przeciwbólowych oraz farmaceutykach, stosowanych w przypadku przeziębienia. Za szkodliwym wpływem paracetamolu na wątrobę przemawia chociażby fakt, że przedawkowanie tego leku jest w naszym kraju jednym z najczęstszych wskazań do przeszczepienia tego narządu. Pamiętaj więc, aby koniecznie wspomnieć o niewydolności wątroby podczas wizyty u lekarza, który będzie przepisywał Ci leki na receptę. Niektóre antybiotyki lub leki na nadciśnienie mogą pogłębiać toksyczne uszkodzenie wątroby.

Zakaz picia alkoholu i zdrowa dieta

Alkohol etylowy jest wprost zabójczy dla wątroby. Przewlekła niewydolność tego ważnego narządu wiąże się z koniecznością rezygnacji z „procentowych” trunków. Picie alkoholu podczas przewlekłej niewydolności wątroby wiąże się z poważnym ryzykiem zatrucia, którego skutkiem może być długotrwały pobyt w szpitalu lub nawet śmierć. Poza tym taka porcja alkoholu, która nie uległa przemianie w wątrobie i krąży w organizmie może dodatkowo uszkadzać inne narządy – serce, mózg oraz nerki. Zalecenia odnośnie żywienia nie są aż tak restrykcyjne. Podczas przewlekłej niewydolności wątroby, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej podaży białek (wątroba nie potrafi ich wytworzyć w wystarczającej ilości), a także ograniczeniu w zakresie spożywania tłuszczu i sodu.

No comments:

Post a Comment