Monday 16 June 2014

Jak zadbać o nerki?

Głównym zadaniem nerek jest filtrowanie naszej krwi i wychwytywanie z niej toksyn produkowanych przez organizm. Przy okazji nerki mają wpływ na ciśnienie oraz produkują ważne hormony.

Jak dbac o ten ważny ale niestety często ignorowany narząd:

* Dużo pijmy. Picie dużej ilości płynów zwiększa produkcję moczu, który mechanicznie usuwa bakterie z błon śluzowych układu moczowego. Poza tym w rozrzedzonym moczu bakterie trudniej się namnażają. Zaleca się, by dzienna dawka płynów wynosiła 2 litry.

* Raz w roku warto wykonać ogólne badanie moczu, kobiety oczekujące narodzin dziecka powinny wykonywać takie badania raz na miesiąc, a chorzy na cukrzycę czy nadciśnienie powinni być pod ścisłą kontrolą nefrologa.

* Nie lekceważmy pierwszych objawów zakażenia układu moczowego - ból, świąd, pieczenie, częstomocz powinny skłonić do wizyty u lekarza. Zakażenia układu moczowego mają tendencję do przechodzenia w skąpoobjawowy stan przewlekły - niewyleczone, zaniedbane, które może rozwijać się latami i prowadzić np. do uszkodzenia nerek.

* Ostrożnie i według zaleceń lekarzy używajmy środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, antybiotyków, leków nasennych. Zaburzenia pracy nerek mogą wywoływać zatrucia np. glikolem, środkami nasennymi. Znane jest nefrotoksyczne działanie niektórych leków, np. antybiotyków (gentamycyny), środków przeciwbólowych czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu.

* Unikajmy oziębienia dolnych partii ciała. Noszenie krótkich spódnic, bluzek, siadanie na trawie, ziemi czy betonie, kąpiel w zbyt chłodnej wodzie mogą być przyczyną zapalenia pęcherza i innych zakażeń układu moczowego.

* Drogi moczowe wzmacniajmy żurawiną. Jest nieoceniona w profilaktyce, a jeśli już dojdzie do zakażenia, pomaga łagodzić jego objawy. Warto ją spożywać w dowolnej formie - soku, jako dodatku do mięs, naparów. Leczenie warto też wspomagać owocem jałowca, zielem skrzypu, fiołka trójbarwnego, pokrzywy i pietruszki.

* Unikaj częstego samoleczenia: niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak aspiryna) mogą być toksyczne dla nerek. Podobnie jak niektóre leki przeciwbólowe, jak paracetamol, stosowane w dużych dawkach i przez długi okres czasu.

* Uważaj na środki przeczyszczające i moczopędne oraz na produkty, których skład nie jest ci do końca znany, np. niektóre suplementy diety albo leki na bazie chińskich ziół itd.

* Unikaj diet proteinowych, które mogą zmęczyć twoje nerki.

* Kontrast jodowy używany w niektórych badaniach radiologicznych może uszkadzać nerki, szczególnie u osób wrażliwych. Należy więc być ostrożnym i w razie potrzeby porozmawiać o tym z lekarzem.

No comments:

Post a Comment