Friday 6 June 2014

Koklusz czyli krztusiec.

Krztusiec czyli koklusz znowu jest groźny. Choruje na niego coraz więcej dorosłych jak i dzieci. Krztusiec, objawiający się męczącym kaszlem wiele osób bagatelizuje. To błąd, bo narażają się na powikłania, a poza tym zarażają krztuścem kolejne osoby.

Okres wylęgania bakterii wynosi średnio tydzień. W przebiegu choroby można wyróżnić trzy okresy. Okres pierwszy (7- 14 dni) jest okresem o największej zaraźliwości, a należy pamiętać, że około 90 % osób mających styczność z chorym ulega zakażeniu. W tym czasie pojawiają się nieżyt nosa, gardła, oskrzeli, spojówek. Występuje stan podgorączkowy, oraz nasilający się suchy kaszel. Okres drugi trwa około 2-4 tygodnie. W tym czasie narasta charakterystyczny, napadowy kaszel, występujący głównie nocą. Towarzyszą temu duszność, bezdechy, wymioty, wykrztuszanie gęstego śluzu. W obrębie twarzy i szyi pojawiają się wybroczyny. Napad kaszlu mogą wywołać m.in. bodźce dźwiękowe, zajrzenie dziecku do gardła, ssanie piersi podczas karmienia. U niemowląt objawia się łzawieniem oczu, duszeniem się, bezdechem. Okres trzeci trwa około 1-2 tygodni - nawet do roku. W tym czasie stopniowo ustępują wszystkie objawy.

Każdy lekarz internista, pediatra powinien umieć rozpoznać koklusz. Jeśli nie jest pewny może zlecić badanie krwi na obecność przeciwciał pałeczki krztuśca Bordetella pertussis - bakterii która wywołuje chorobę. Niestety badanie jest płatne. Problemy diagnostyczne w przypadku krztuśca mogą być spowodowane tym, że choroba na wiele lat została niemal całkowicie wyeliminowana dzięki szczepieniom. Jednak odporność po szczepionce (tak samo jak po przechorowaniu kokluszu) zmniejsza się po upływie 5-10 lat. By ją podtrzymać należałoby co 10 lat przyjmować dawkę przypominającą szczepionki.

W terapii krztuśca niezbędne jest podawanie antybiotyków, które zniszczą pałeczki krztuśca. Chory powinien pozostawać w domu, odpoczywa i zadbać o lekkostrawną, bogatą w witaminy dietę. Lekarz przepisze też zapewne środki łagodzące kaszel. Pod wpływem terapii choroba powinna się cofać, choć pokasływanie może się utrzymać przez wiele tygodni. Koklusz koniecznie trzeba leczyć, bo zaniedbany grozi powikłaniami: zapaleniem płuc i ucha wewnętrznego, a nawet ropniakiem opłucnej i rozedmą płuc.

Warto więc nie lekceważyć kaszlu i udać się jak najszybciej do lekarza

No comments:

Post a Comment