Monday 16 June 2014

Łuszczyca co o niej wiemy?

Łuszczyca (psoriasis) jest przewlekłą chorobą skóry, która charakteryzuje się stanem zapalnym i łuszczeniem skóry. Łuszczyca nie jest zaraźliwa. Jednak brak tej świadomości w społeczeństwie sprawia, że chorzy na łuszczycę stykają się nieraz z niechęcią osób zdrowych.

Łuszczyca to najczęstsza choroba skóry, w Polsce cierpi na nią około 800 tysięcy osób. Atakuje w różnym wieku. Wszystko wskazuje, że przekazywana jest genetycznie, ale ciągle nie wiadomo na jakiej zasadzie. Prawdopodobnie zależy od wielu genów. Szacuje się, że dziecko, którego oboje rodzice cierpią na łuszczycę, ma 50 procent szans na zachorowanie. Ale nawet jeśli w naszej rodzinie nigdy nie było łuszczycy, nie ma gwarancji, że nas nie dotknie. Najważniejsze, że nie jest zaraźliwa. Najczęstszą formą choroby jest łuszczyca zwykła - cierpi na nią około 90 procent chorych. Niekiedy schorzenie atakuje też stawy. Ból kolan, czy łokci bywa bardzo dotkliwy, ciężko jest chodzić i pracować.

Jak się objawia?

Pojawia się nagle. Na skórze odkrywamy czerwonobrunatne grudki o wyrazistych brzegach. Grudki pokryte są czymś w rodzaju łuskowatych płytek - stąd nazwa choroby. Najczęściej zmiany skórne występują na nogach i rękach, szczególnie narażone są łokcie i kolana. Ale łuszczyca pojawia się również na torsie, pośladkach, uchu oraz owłosionej skórze głowy.

Nasilenie objawów może być bardzo różne. U niektórych są to niewielkie plamy na skórze, u innych poważna choroba ze zmianami zapalnymi. Co więcej, niekiedy łuszczyca samoistnie zanika na jakiś czas - nawet na stałe, a są osoby męczące się z nią bez przerwy.

Leczenie bardziej zaawansowanych zmian skórnych może trwać latami. Nie wstydźmy się dermatologa, jego pomoc jest konieczna, by skutecznie zwalczyć chorobę, domowe metody nie zawsze działają. Pomaga również naświetlanie zmienionych miejsc promieniami UV. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość skóry, bądź leczony wcześniej nowotwór. Czasem wystarczy zastosować maści i kremy zapobiegające łuszczycy z zawartością kortykosteroidów i witaminy D. Jeśli to nie pomaga trzeba sięgnąć po leki bardziej ogólne, które, niestety, mają więcej efektów ubocznych. Farmaceutyki wybiera dermatolog.

Co pogarsza łuszczycę?

Stan skóry osób cierpiących na łuszczycę zmienia się – czasem ulega polepszeniu a czasem pogorszeniu. Do czynników wpływających negatywnie na zmiany łuszczycowe należą:

Infekcje Uszkodzenia, podrażnienia, wysuszenie skóry Stres Niektóre leki

No comments:

Post a Comment