Thursday 29 May 2014

Internista - czym sie zajmuje?

Internista jest lekarzem ogólnym ( pierwszego kntaktu dla osób dorosłych), do niego zwracamy się z większością dolegliwości, natomiast w przypadku konieczności konsultacji ze specjalistą otrzymujemy odpowiednie skierowanie. W przypadku pacjentów poniżej 16 roku życia funkcję internisty pełni pediatra.

W oparciu o wywiad, badanie lekarskie oraz badania dodatkowe stawia diagnozę i prowadzi odpowiednie leczenie, a jeśli to konieczne kieruje do specjalisty (np. kardiologa).Prowadzi i kontroluje pacjentów z chorobami przewlekłymi takimi jak : nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca, tarczycy, nerek. Prowadzi chorych w terminalnym okresie choroby – u schyłku życia (choroby nieuleczalne, nowotworowe), skupiając się na złagodzeniu uciążliwych objawów i bólu.

Co może leczyć:

- choroby układu krążenia

- choroby układu oddechowego

- choroby układu pokarmowego

- choroby układu moczowego

- chroby metaboliczne

- choroby tarczycy

- choroby układu stawno - kostnego

- choroby na tle alergicznym

- wstępną diagnostykę chorób krwi , chorób zakażnych

- łagodzenie objawów i bolu w chorobach nieuleczalnych

Internista z uprawnieniami do wykonywania USG wykonuje takze pełną diagnostyke w tym zakresie.

Tuesday 27 May 2014

Jak poprawic krazenie??

Specjaliści twierdzą, że żylaki powstają wskutek nieprawidłowego krążenia krwi spowodowanego zaburzeniami w pracy zastawek żylnych. Choć nie możemy zmienić genetyki, możemy usprawnić działanie układu krążenia i poprawić to, w jaki sposób funkcjonują zastawki żylne. Zatem, jak poprawić krążenie? Aby usprawnić działanie naczyń krwionośnych, zaleca się odpowiednią dietę, ruch i aktywność fizyczną. Ponadto, aby powstrzymać rozwój żylaków konieczne jest stałe kontrolowanie wagi i poziomu cholesterolu we krwi.

Żylaki to schorzenie, na które cierpi od 10 do 20% populacji. Wśród nich najczęściej występują żylaki kończyn dolnych, które są także najczęściej występująca chorobą żył. Żylaki powstają wskutek nieprawidłowego krążenia krwi, a to z kolei jest spowodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu zastawek żylnych. Wśród przyczyn tych zaburzeń znajdują się następujące czynniki:

- uwarunkowania genetyczne, powodujące nieprawidłowe działanie zastawek i dopowiadające za i wadliwą budowę itp;

- siedzący tryb życia;

-długotrwały ucisk spowodowany różnymi czynnikami - bardzo często są to żylaki w ciąży powstałe na skutek zwiększonej masy ciała i nacisku płodu na naczynia krwionośne;

- długotrwałe stanie;

-brak ruchu i nieprawidłowa dieta;

-inne czynniki ryzyka rozwoju żylaków i choroby żylnej

 

Poprawie krążenia może służyć także odpowiednia dieta. Przede wszystkim posiłki powinny być lekkostrawne, spożywane często, ale w małych porcjach. Zaleca się, aby osoby z niskim ciśnieniem wprowadziły do diety następujące produkty

-produkty zbożowe- pieczywo pełnoziarniste, produkty z soczewicą, czosnkiem, ciecierzycą, cebulą;

- orzechy, zwłaszcza nerkowce;

- zupy i buliony mięsne;

- przyprawy: tymianek, szafran, imbir i kardamon;

- szpinak, fasolę.

Choć osoby, które mają problemy z krążeniem powinny unikać alkoholu, to raz na jakiś czas wskazana jest kieliszek czerwonego wina. Na poprawę krążenia ma też wpływ zmniejszenie masy ciała. Jeśli dokucza ci nadwaga lub otyłość, to wzrasta ryzyko zaburzeń krążenia, a co się z tym wiąże, powstawania żylaków. Ważne jest ponadto kontrolowanie poziomu cholesterolu, bo zbyt duża  ilość "złego cholesterolu" powoduje, że w ścianach naczyń krwionośnych odkładają się grudki tłuszczu.

Saturday 24 May 2014

Co z melczakami? Czy powinno sie je leczyc?

Często się słyszymy : “po co leczyć mleczaki, skoro i tak maja wypasc?”. Oczywiście, że wypadną, ale nie powinny być zepsute, bo próchnica automatycznie przenosi się z zębów mlecznych na zęby stałe.

    zeby mleczne  

Pierwsze zęby są słabiej zmineralizowane (utwardzone) i dlatego bardziej podatne na próchnicę. Ich zaniedbanie zawsze mści się w przyszłości. Ze stuprocentową pewnością można powiedzieć, że u dziecka, które wcześnie straci zęby mleczne, szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo. Stałe zęby nie będą miały dość miejsca, by wyrosnąć w równych szeregach, pojawią się jedne nad drugimi, od strony warg lub podniebienia. Tę wadę zgryzu można zlikwidować operacyjnie lub za pomocą stałego aparatu ortodontycznego noszonego przez kilka lat. Jeśli się tego nie zrobi dość szybko, deformacji ulegnie także twarz.

Dbaj o zęby dziecka, idż na kontrolę do stomatologa

Stomatolodzy dziecięcy uważają, że na pierwszą wizytę rodzice powinni się wybrać z dzieckiem w 6–7 miesiącu jego życia, gdy pojawią się siekacze. Oczywiście lekarz nie wykonuje wtedy żadnych zabiegów, ale szczegółowo wyjaśnia, jak czyścić dziąsła i ząbki, na co zwracać uwagę, czego unikać, by zapobiegać próchnicy i by stałe zęby wyrosły mocne i zdrowe. Wizyty u dentysty muszą się odbywać tak samo regularnie jak u pediatry czy w gabinecie zabiegowym na szczepieniach. Najlepiej co 3–6 miesięcy. Wtedy można mieć pewność, że nie przegapimy nieprawidłowego ząbkowania czy początków próchnicy. Im więcej wizyt, tym mniej kłopotów w przyszłości.

Lecz zęby mleczne

Zarówno duzi, jak i mali nie lubią chodzić do dentysty. Nie ma co sie dziwi, czyszczenie zębów z próchnicy, także mlecznych, zwykle delikatnie boli. Jednak doświadczony lekarz potrafi odwrócić uwagę pacjenta od strasznych narzędzi i odpowiednio zająć się ząbkami. Zęby mleczne podobnie jak stałe można chronić przed próchnicą przez fluoryzacje lub lakowanie. To zabiegi bezpieczne w każdym wieku.

Warto więc zapobiegać. Regularne wizyty u dentysty to ogromny plus. Także Kochani rodzice pamiętajmy o jak najwcześniejszej wizycie kontrolnej nawet w wieku niemowlęcym. Bo zdrowe jamy ustne w dzieciństwie to piękny uśmiech na póżniejsze lata. A sami wiemy jak wiele piękne uśmiechy mogą zdziałać:):)

Thursday 22 May 2014

Czerniak: rak skóry, który lubi slonce....

Moda na opalanie nie mija i raczej nie minie. Niestety nie każdy wie, ze słońcem to nie zarty – liczba zachorowań na raka skóry szybko rośnie. To jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry, który rozwija się szybko i daje liczne przerzuty. Czy można uniknąć czerniaka, nie rezygnując z przyjemności opalania?

Dermatolodzy są zdania, że bezpieczne opalanie w ogóle nie istnieje. Opalenizna nie jest bowiem niczym innym, jak reakcją obronną na promieniowanie ultrafioletowe. Pod wpływem słońca pogrubia się warstwa rogowa naskórka i zmienia jego zabarwienie, ponieważ zwiększa się wytwarzanie barwnika zwanego melaniną. W ten sposób skóra broni się przed oparzeniem. W efekcie więc na skórze pojawiają się różne zmiany. Większość z nich jest niegroźna, ale są i takie, z których może rozwinąć się jeden z najbardziej złośliwych nowotworów – czerniak.

Skutkami opalania są przebarwienia, plamy, piegi

Na powstawanie i nasilanie się zmian skórnych pod wpływem słońca najbardziej narażone są osoby z małą ilością melaniny (jasna karnacja skóry, włosy blond lub rude, niebieskie oczy), a także ludzie starsi. Najczęstsze z takich zmian to:

piegi – drobne brunatne plamki na odkrytych częściach skóry; są wrodzone i dziedziczne, bardziej uwidaczniają się po nasłonecznieniu; leczenie jest wyłącznie miejscowe (stosuje się maści złuszczające i odbarwiające, ale ostrożnie, bo niekiedy powodują nierównomierne odbarwienia!)

ostudy – plamiste przebarwienia w obrębie skóry twarzy, głównie u kobiet ciężarnych, z zaburzeniami miesiączkowania i innymi hormonalnymi (tarczyca, nadnercza), które mogą nasilać się po nasłonecznieniu; ustępują samoistnie lub po wyleczeniu choroby podstawowej; można próbować stosowania maści odbarwiających jak przy leczeniu piegów zaburzenia pigmentacji skóry (przebarwienia i odbarwienia) po oparzeniach słonecznych zwykle po kilku miesiącach ustępują, ale zdarza się, że zmiany są trwałe.

Prawdziwe niebezpieczeństwo wiąże się jednak ze znamionami. Są to wrodzone nieprawidłowości rozwojowe skóry. Znamiona mogą wychodzić z naskórka (np. brodawki łojotokowe), naczyń krwionośnych i chłonnych (płaskie lub wypukłe, zwykle sinoczerwone) i w końcu z komórek barwnikowych skóry – melanocytów (znamiona barwnikowe). Te ostatnie są plamistymi lub lekko wypukłymi zmianami o brunatnym zabarwieniu, gładkiej albo nieco nierównej powierzchni, niekiedy owłosionej. Wystawiane na słońce lub mechanicznie drażnione (np. ocieranie przez odzież, smarowanie ciała, piasek na plaży, urazy przy uprawianiu sportów) mogą zezłośliwieć i rozwinąć się w czerniaka. Jest to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Ale nawet i on, jeśli zostanie wcześnie wykryty, daje dużą szansę na całkowite wyleczenie.Dlatego warto kontrolowac znamiona regularnie poprzez wizyty u dermatologa. Dlatego też wart kontrolować znamiona regularnie u dermatologa. Bo im wcześniej zajmiemy się swoją skóra tym większa szansa na zatrzymanie rozwoju nieprzyjemnych i niebezpiecznych schorzen.
Warto pamiętac zawsze o uzywaniu kremow z filtrem i  nie ignorowaniu zmian pojawiających się na skórze.........
 

Monday 19 May 2014

Kwas hialuronowy - nowe oblicze twarzy:)

Kwas hialuronowy jest polisacharydem występującym w skórze w sposób naturalny. To podstawowy składnik skóry: utrzymuje jej właściwy poziom nawilżenia i jędrności, dzięki utrzymywaniu włókien kolagenowych.

Collection of female portraits with the different effects (plastic and eye surgery, cosmetology, makeup and healthy lifestyle concept)

Skóra młoda jest bogata w kwas hialuronowy, jednak wraz z wiekiem dochodzi do jego degradacji co widoczne jest pod postacią suchości skóry, jej wiotczenia i zmarszczek. Twarz traci swoją jędrność, objętość- zaczyna opadać, a wszelkie bruzdy stają się wyraźniejsze, zaś kontur twarzy zanika. Preparaty zawierające kwas hialuronowy wstrzyknięte do skóry właściwej skutecznie uzupełniają jego niedobór i niwelują skutki spowodowane jego spadkiem. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody, dzięki czemu nawet po wchłonięciu preparatu skóra wygląda lepiej niż przed zabiegiem. Natomiast dzięki możliwości usieciowania (nadania formy żelu) doskonale nadaje się do implantacji (powiększanie ust, usuwanie zmarszczek) w formie tzw. wypełniaczy. Jest w pełni bezpieczny, nie powoduje alergii, więc można go stosować bez testów biozgodności.

Poprzez uzupełnienie zasobów naturalnego kwasu hialuronowego w organizmie, zahamowany zostaje rozpad kolagenu przyczyniając się do poprawy wyglądu skóry, dodatkowo także stymuluje produkcję nowego kolagenu. Wypełnianie zmarszczek dokonuje się poprzez iniekcje w odpowiednią głębokość skóry, a różne cząsteczki żelu (jest ich kilka rodzajów) w zależności od głębokości bruzdy lub zmarszczki. Zapewnia to poprawę objętości i jędrności skóry poprzez odpowiednie podnoszenie zwiotczałych tkanek. Takie działanie likwiduje widoczne objawy starzenia. Działanie jest długotrwałe, ale nie permanentne, ponieważ ulega naturalnemu wchłonięciu (biodegradacji).

Czy zabieg jest bolesny?

Dla podniesienia komfortu, przed wykonaniem zabiegu należy nałożyć wcześniej krem znieczulający na ok. 1 godzinę.

Kiedy pojawia się efekt i jak długo się utrzymuje?

Zabieg jest bardzo skuteczny: trwa do 30 min, a efekt jest natychmiastowy. Po ok 9-12 miesiącach dochodzi do całkowitego wchłonięcia wówczas zabieg należy powtórzyć. Powtarzalność zabiegu i całkowita wchłanialność gwarantuje bezpieczeństwo zabiegu i jego odwracalność- nie powoduje trwałej zmiany w wyglądzie twarzy, zabieg jest nieinwazyjny.

Jakie są zalecenia pozabiegowe i działania niepożądane?

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić przemijające lekkie zaczerwienienie i opuchlizna- które ustąpią w czasie kilku godzin do kilku dni. Na następny dzień możliwy jest powrót do swoich codziennych zajęć. Przez dwa najbliższe tygodnie unikać należy silnego nasłonecznienia (solarium) i nagrzewania (sauna). Ewentualne skutki uboczne to możliwość odczuwania bólu w miejscu wstrzyknięcia (do 3 dni), świąd w przypadku skóry wrażliwej, nadwrażliwość w miejscu korekcji, sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się kilka tygodni.

Przeciwwskazania:

ciąża i karmienie piersią choroby o podłożu autoimmunologicznym skłonność do bliznowacenia stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik) nadwrażliwość na kwas hialuronowy choroby nowotworowe

Wskazania:

drobne ostre zmarszczki wokół ust, kurze łapki, czoło głębsze zmarszczki np. zmarszczki między brwiami, bruzdy nosowo-wargowe, bruzdy poniżej kącików uniesienie kącików ust likwidacja cieni pod oczami.

Thursday 15 May 2014

Usuwanie osemek - nie taki diabel straszny!!

Nasłuchałaś się strasznych historii o chirurgicznym usuwaniu trzecich zębów trzonowych potocznie nazywanych „zębami mądrości” czy też „ósemkami”? Martwisz się jak będzie wyglądał twój zabieg wyrywania ósemek, czy będzie bolało, jak długo goi się rana po zabiegowa, czy dostaniesz zwolnienie lekarskie z pracy ? Na te i inne pytania w temacie usuwania ósemek odpowiada poniższy artykuł

Polski Dentysta Polski Dentysta

Kiedy usuwa się ósemki.

Istnieje wiele wskazań do usunięcia trzecich zębów trzonowych (potocznie nazywanych ósemkami) jednak najczęściej takie zabiegi są wykonywane z powodu złego ustawienia w przestrzeni wyrzynających się ósemek. Ustawienie takie skutkuje brakiem możliwości pełnego wyrznięcia się trzecich zębów trzonowych, ich zablokowaniem i tym samym zatrzymaniem procesu ich ząbkowania. Stąd też termin „zatrzymane ósemki”. Częściej taka sytuacja ma miejsce w żuchwie niż w szczęce. Kolejną przyczyną, z powodu, której istnieje konieczność pozbycia się ostatnich zębów trzonowych są problemy z higieną w tej okolicy i konieczność ich usunięcia z powodu złego stanu. Istnieje jeszcze szereg innych wskazań niemniej jednak zawsze o konieczności usunięcia decyduje lekarz kierujący na zabieg.
 

Jak wygląda usuwanie ósemek?

 
W zależności od stanu ósemki, która będzie usuwana zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych lub w warunkach zabiegu chirurgicznego. Dla pacjenta nie ma to większego znaczenia oprócz tego, ze na zabiegi w warunkach chirurgicznych przeważnie dłużej się czeka . Ósemki można usuwać chirurgiczne bądź normalnie. O tym, jaki sposób usunięcia zostanie zastosowany w danym przypadku decyduje stan i umiejscowienie zęba. Jeżeli ząb jest zatrzymany (tak jak wcześniej było wspomniane na przykład rośnie w kierunku innego zęba) to raczej nie obejdzie się bez zabiegu płatowego. Polega on na odwarstwieniu fragmentu błony śluzowej i uzyskaniu dostępu do zatrzymanego zęba. Przeważnie przykryty on jest dziąsłem i widoczny jest fragment jego korony będący w kości. Znosi się wtedy odrobinę kości wokoło usuwanego zęba i dokonuje się jego ekstrakcji, czyli usunięcia. Następnie chirurg czyści zębodół z pozostałości po zabiegowych i tkanek otaczających bezpośrednio zatrzymaną ósemkę. Kolejnym etapem jest założenie szwów i opatrunku.

Czy pacjent coś czuje, czy usuwanie ósemek boli?

 
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu i jest bezbolesny. Mimo, że spora część pacjentów boi się bólu podczas zabiegu nie mają do tego podstaw. Znieczulenie jest naprawdę dobre i ze względu na specyfikę zabiegu prościej o doskonały efekt znieczulający niż na przykład w niektórych przypadkach leczenia endodontycznego. Nie jest zniesione jednak czucie wewnętrzne i pacjent będzie czuł, że coś się dzieje w jego jamie ustnej. Niemniej jednak zabiegi usuwania ósemek są wykonywane u pacjentów dojrzałych emocjonalnie, którzy nie mają problemu z odróżnieniem uczucia ucisku i dotyku od bólu (mali pacjenci mogą mieć takie problemy).

Co po zabiegu?

 
W zależności od stopnia złożoności zabiegu, jego długości i trudności lekarz wyda odpowiednie zalecenia. Może zaordynować konieczność przyjmowania antybiotyku, stosowania zimnych okładów na policzek .  Na pewno po usunięciu należy powstrzymywać się od forsownych prac i nie przemęczać organizmu. Często po zabiegach usuwania ósemek chirurdzy stomatologiczni kierują pacjentów (szczególnie pracowników fizycznych) na kilkudniowe zwolnienie lekarskie . Wszystko zależy jednak od zabiegu.
Nie ma się, czego bać.
Jak widać nie warto się obawiać zabiegu usuwania ósemek. Nie taki diabeł straszny jak go malują!

Tuesday 13 May 2014

USG jamy brzusznej

Ultrasonografia - nieinwazyjna, automatyczna metoda diagnostyczna, pozwalajaca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu.

  Usg jamy brzusznej Usg jamy brzusznej Wskazaniami do przeprowadzenia usg sa wszelkiego rodzaju dolegliwosci bolowe brzucha. Kazda diagnostyka dolegliwosci brzusznych rozpoczyna sie od tego badania ze wzgledu na powszechna dostepnosc, calkowita nieszkodliwosc i mozliwosc uwidocznienia wielu narzadow. Do usg kierowani sa pacjenci z podejrzeniem kamicy pecherzyka zolciowego, chorob watroby, drog zolciowych, trzustki, sledziony, nerek, nadnerczy, duzych naczyn jamy brzusznej, narzadow miednicy mniejszej czyli pecherze moczowego u obu plci. Wskazaniem do usg jamy brzusznej sa tez badania profilaktyczne. Lekarze wielu specjalnosci zalecaja, aby tego typu badania wykonywac raz w roku. W szczegolnosci dotyczy to grupy osob powyzej 50 roku zycia, ktore sa w okresie najwiekzszego ryzyka zachorowalnosci na nowotwory zlosliwe m.in. narzedow jamy brzusznej. Przygotowanie do usg jamy brzusznej Nie wymaga wielu zabiegow. Jezeli lekarz nie  zaleci inaczej, nie sa wymaganie dodatkowe badania. Aby obraz badanie byl klarowny nalezy byc na czczo. Kilka dni przed badaniem nie zaleca sie spozywanie potraw ciezkostrawnych i prowokujacych nadmierne wytwarzanie gazow ze wzgledu na to, ze moga powodowac zamazywanie obrazu usg. Na okolo 8 godzin przed badaniem nie powinno sie spozywac pokarmow. Dwie godziny przed badaniem nalezy wypic ok 1 litra niegazowanego plynu(nieslodzonego). Nie nalezy tez przed badaniem palic papierosow gdyz dym znieksztalca obraz.