Monday, 5 August 2013

Poznaj nasze opinie: Fakty i mity dotyczące antykoncepcji

Antykoncepcja zawsze budziła duże emocje, zwłaszcza w środowiskach katolickich.


Z powodu niskiej świadomości społecznej, często z winy przeciwników antykoncepcji, narosło wokół niej wiele mitów i nieprawdziwych informacji.


MITY
Przy pierwszym stosunku nie można zajść w ciążę

Jest to bardzo powszechny mit. W tym przypadku możliwość zapłodnienia jest jak najbardziej prawdopodobna. Kobieta może zajść w ciążę w okresie płodnym i nie ma tutaj różnicy czy wcześniej już współżyła, czy też nie. Płodność jest związana z cyklem miesięcznym i występowaniem owulacji. Do zapłodnienia może dojść nawet wtedy kiedy nie doszło do tzw. pełnej penetracji
Stosunki przedsionkowe są całkowicie bezpieczne

Niestety tak nie jest. Błona dziewicza nie zamyka pochwy całkowicie, dlatego też przy każdej próbie współżycia nasienie może dostać się do pochwy i przy dniach płodnych może dojść do zapłodnienia. Tak więc może się zdarzyć, że dziewica urodzi dziecko.
Podczas miesiączki nie można zajść w ciążę

Cykl miesięczny kobiety rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiączki. W tym czasie zaczynają już rosnąć pęcherzyki Graafa. Przy dłuższych krwawieniach, już w kilka dni po jego zakończeniu może wystąpić owulacja. Plemniki zdolne do zapłodnienia są dość żywotne i mogą przetrwać w drogach rodnych nawet do 5 dni.
Owulacja może też wystąpić bardzo wcześnie, nawet w czasie kiedy trwa jeszcze miesiączka.
Stosunek przerywany chroni przed ciążą

Jest to nieprawda. Nie musi dojść do wytrysku, aby plemniki znalazły się w drogach rodnych. Spore ich ilości znajdują się w wydzielinie gruczołu krokowego, poprzedzającej wytrysk.
Karmienie piersią chroni przed ciążą

W okresie laktacji płodność jest co prawda mniejsza, ale to nie oznacza, że jest zerowa i do zapłodnienia nie dojdzie.
Pod antykoncepcją hormonalną kryją się tylko same tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna to nie tylko same tabletki, ale również plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne, krążki dopochwowe i zastrzyki antykoncepcyjne.Zapłodnienie, seks, antykoncepcja, fakty i mity
FAKTY
Nawet mocno starszy mężczyzna może zapłodnić kobietę

Plemniki produkowane są przez całe życie mężczyzny, począwszy od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej, aż do końca jego dni. Tak więc nawet osiemdziesięciolatek może z powodzeniem począć dziecko. Co prawda jakość plemników spada po 52 roku życia, ale i tak istnieje duże prawdopodobieństwo, że kobieta zajdzie w ciążę.
Na rynku dostępne są prezerwatywy dla kobiet

Jest to prawda, na rynku są dostępne prezerwatywy dla kobiet. Jednak wyglądają nieco inaczej, niż te przeznaczone dla mężczyzn. Są większe i z dwóch stron są zakończone pierścieniami. Pierścień zewnętrzny znajduje się u wejścia do pochwy. Natomiast wewnętrzny pokrywa szyjkę macicy.
Źle przechowywana prezerwatywa może być mało skuteczna

Warunki przechowywania prezerwatyw mają ogromny wpływ na późniejszą ich skuteczność. Prezerwatywy powinny być przechowywane w chłodnych i suchych pomieszczeniach, gdzie nie będą narażone na działanie promieni słonecznych.
Plastry antykoncepcyjne są idealne dla kobiet z problemami wątrobowymi

Hormony uwalniane z plastrów, bezpośrednio wnikają przez skórę do krwi, a następnie do przysadki mózgowej i tam blokują produkcję hormonów odpowiedzialnych za wystąpienie owulacji. Omijają w ten sposób wątrobę, nie obciążając jej.

Źródło: KrajowaBazaMedyczne
Wpis: Polski Ginekolog Manchester UK
Powyższy artykuł ma charakter jedynie informacyjny i nie jest poradą lekarską. Aby porozmawiać z lekarzem należy umówić się na wizytę.
Polscy Lekarze Ginekolodzy w Anglii przyjmują w Polskim Centrum Medycznym w Manchesterze

#ppmcr #polscylekarze #polskaklinika

No comments:

Post a Comment