Tuesday, 27 May 2014

Jak poprawic krazenie??

Specjaliści twierdzą, że żylaki powstają wskutek nieprawidłowego krążenia krwi spowodowanego zaburzeniami w pracy zastawek żylnych. Choć nie możemy zmienić genetyki, możemy usprawnić działanie układu krążenia i poprawić to, w jaki sposób funkcjonują zastawki żylne. Zatem, jak poprawić krążenie? Aby usprawnić działanie naczyń krwionośnych, zaleca się odpowiednią dietę, ruch i aktywność fizyczną. Ponadto, aby powstrzymać rozwój żylaków konieczne jest stałe kontrolowanie wagi i poziomu cholesterolu we krwi.

Żylaki to schorzenie, na które cierpi od 10 do 20% populacji. Wśród nich najczęściej występują żylaki kończyn dolnych, które są także najczęściej występująca chorobą żył. Żylaki powstają wskutek nieprawidłowego krążenia krwi, a to z kolei jest spowodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu zastawek żylnych. Wśród przyczyn tych zaburzeń znajdują się następujące czynniki:

- uwarunkowania genetyczne, powodujące nieprawidłowe działanie zastawek i dopowiadające za i wadliwą budowę itp;

- siedzący tryb życia;

-długotrwały ucisk spowodowany różnymi czynnikami - bardzo często są to żylaki w ciąży powstałe na skutek zwiększonej masy ciała i nacisku płodu na naczynia krwionośne;

- długotrwałe stanie;

-brak ruchu i nieprawidłowa dieta;

-inne czynniki ryzyka rozwoju żylaków i choroby żylnej

 

Poprawie krążenia może służyć także odpowiednia dieta. Przede wszystkim posiłki powinny być lekkostrawne, spożywane często, ale w małych porcjach. Zaleca się, aby osoby z niskim ciśnieniem wprowadziły do diety następujące produkty

-produkty zbożowe- pieczywo pełnoziarniste, produkty z soczewicą, czosnkiem, ciecierzycą, cebulą;

- orzechy, zwłaszcza nerkowce;

- zupy i buliony mięsne;

- przyprawy: tymianek, szafran, imbir i kardamon;

- szpinak, fasolę.

Choć osoby, które mają problemy z krążeniem powinny unikać alkoholu, to raz na jakiś czas wskazana jest kieliszek czerwonego wina. Na poprawę krążenia ma też wpływ zmniejszenie masy ciała. Jeśli dokucza ci nadwaga lub otyłość, to wzrasta ryzyko zaburzeń krążenia, a co się z tym wiąże, powstawania żylaków. Ważne jest ponadto kontrolowanie poziomu cholesterolu, bo zbyt duża  ilość "złego cholesterolu" powoduje, że w ścianach naczyń krwionośnych odkładają się grudki tłuszczu.

No comments:

Post a Comment