Friday 26 April 2013

Poznaj nasze opinie: Co to jest badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne to popularna nazwa rozmazu z szyjki macicy, który wykonuje się w ramach profilaktycznych badań przesiewowych raka szyjki macicy w trakcie badania ginekologicznego.


Tzw. cytologię powinny robić raz w roku kobiety, które współżyją.


Młode kobiety, które jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego, badanie cytologiczne powinny robić raz w roku począwszy od 23. roku życia. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić częstsze badania, na przykład przy stanach zapalnych, gdy wynik badania budzi wątpliwości lub cytologia jest nieprawidłowa itd.

Po utrwaleniu i zabarwieniu rozmazu lekarz cytolog ogląda go pod mikroskopem i ocenia jakość komórek nabłonka z tarczy i kanału szyjki macicy. W ten sposób może stwierdzić stany zapalne oraz zmiany - przejściowe lub nieodwracalne (nowotworowe).

W Polsce lekarze cytolodzy nie zawsze określają koilocytozę, czyli charakterystyczne zmiany wewnątrz komórek, które mogą świadczyć o zakażeniu wirusem brodawczaka (HPV) i/lub zmianach przedrakowych. Wirus ten jest przenoszony głównie drogą płciową. U mężczyzn albo nie wywołuje on żadnych objawów, albo powoduje powstawanie na prąciu tzw. kłykcin kończystych, czyli wypukłych brodawek. U kobiet zakażenie wirusem również może przebiegać bezobjawowo - jego obecność wykazuje wówczas rozmaz z szyjki macicy. Może też objawiać się brodawkami w odbycie, wewnętrznej części pośladków, na wargach sromowych, w pachwinach lub w pochwie. Jednak to dla kobiet wirus brodawczaka jest bardziej niebezpieczny. W tej chwili specjaliści uznają niektóre szczepy tego wirusa za czynnik niemal w 100 proc. odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy.

Pacjentom zarażonym brodawczakiem można podawać leki antywirusowe, brodawki można też pędzlować. Jednak w ten sposób nie usunie się wirusa z tkanek. Można jedynie sprawić, że brodawki zaczną przysychać i w końcu odpadną.

Jeśli okaże się, że szczep wirusa brodawczaka jest onkogenny, czyli może sprzyjać powstawaniu raka szyjki macicy, trzeba zastosować radykalniejsze metody leczenia. Stosowaną niegdyś metodą usuwania brodawek była ich waporyzacja za pomocą lasera. Jednak metodę tę zarzucono. Okazało się bowiem, że wirus wraz z oparami może wniknąć np. do gardła lub oka lekarza przeprowadzającego zabieg i tam się znów rozwinąć. Przy dużych zmianach chorobowych brodawki wycina się nożem - chirurgicznym, ultradźwiękowym albo elektrycznym. Można też je wypalać za pomocą elektrody lub zamrażać. Jeśli szyjka jest mocno zainfekowana i występują w niej duże zmiany chorobowe, to można wyciąć z niej stożek - taki zabieg nosi nazwę elektrokonizacji.
Źródło: gazeta.pl

Wpis: Polski Lekarz Ginekolog Manchester - 01617071983

 

No comments:

Post a Comment