Thursday 15 August 2013

Poznaj nasze opinie: Grzybica paznokcia

Grzybica paznokcia jest jednym z najczęściej występujących zmian chorobowych płytki paznokcia.


Zakażeniu drobnoustrojami, które odpowiadają za pojawienie się grzybicy, sprzyja ciepło i wysoka temperatura.


Zdaniem specjalistów ogromna część zarażonych nawet nie wie, że jest chora, co gorsza osoby, które zauważyły niepokojące zmiany nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i lekceważą je.
grzybica grzybica

 

Grzybica paznokcia w większości przypadków jest konsekwencją niedoleczonej lub nieleczonej wcale grzybicy stóp. Chorobą najłatwiej można się zarazić nie tylko na basenie czy saunie, ale nosząc nieprzepuszczające powietrza obuwie czy korzystając z cudzych przedmiotów kosmetycznych. Drobnoustroje dużo łatwiej i szybciej przedostają się do organizmu przez uszkodzoną lub zdartą płytkę paznokcia.

Objawy

Grzybicę paznokcia, w zależności od rodzaju infekcji i mechanizmu zakażenia dzieli się na pięć typów:

- onychomikoza podpaznokciowa dalsza i boczna - ten typ grzybicy występują najczęściej i zazwyczaj atakuje paznokcie dłoni, choroba w pierwszej kolejności obejmuje łożysko paznokcia i w konsekwencji prowadzi do jego zrogowacenie. Bardzo często zdarza się, że taka zmiana skórna pojawia się u chorych na cukrzycę, z zaburzeniami hormonalnymi. Może być również skutkiem urazu lub objawem choroby autoimmunologicznej.

- onychomikoza podpaznokciowa bliższa - infekcja grzybicza wnika do macierzy paznokcia, przez co zmiany chorobowe obejmują całą płytkę paznokcia, przede wszystkim u rąk

- powierzchowna onychomikoza - infekcja atakuje powierzchnie płytki paznokcia i nie wywołuje zmian dystroficznych. Wyróżnia się dwa rodzaje zakażenia - białą i czarną.

- wewnątrzpłytkowa onychomikoza - infekcja przedostaje się bezpośrednio do płytki paznokcia

- całkowita dystroficzna onychomikoza - to najbardziej zaawansowany i niebezpieczny typ infekcji grzybiczej. Pojawiają się zarówno zmiany dystroficzne, rogowacenie oraz kruszenie płytki paznokcia.

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem grzybicy paznokcia jest zmiana koloru paznokcia. W pierwszej fazie choroby staje się lekko żółty i wraz z rozwojem zakażenia ciemnieje. Dodatkowo paznokieć łuszczy się, rozdwaja oraz w nietypowy sposób grubieje, co niejednokrotnie prowadzi do całkowitego odklejenia płytki. Dodatkowo grzyb, który zaatakował paznokieć wydziela nieprzyjemny zapach.

Zdarza się, że wtórne zakażenie wywołuje drożdżycę paznokci. Schorzenie częściej atakuje dłonie, szczególnie kobiece. Jednym z jej objawów obok zmiany barwy samego paznokcia jest ból pojawiający przy kontakcie z wodą.

Diagnoza i leczenie

Grzybice paznokcia potwierdza tzw. badanie mykologiczne. Polega na pobraniu wymazu z zakażonego miejsca. Na podstawie analizy próbki można jedynie potwierdzić infekcję grzybiczną. Jednak, aby poznać rodzaj zakażenia i dobrać odpowiednie leczenie konieczny jest posiew.

W leczeniu grzybicy paznokcia najczęściej stosuje się preparaty o działaniu grzybobójczym i grzybostatycznym. Czasem stosuje się tzw. terapię pulsową. Aplikując w chore miejsce itrakonazol możliwe jest gromadzenie kreatyny, która przede wszystkim leczy i odbudowuje zniszczony chorobą paznokieć.

 
Źródło: gazeta.pl

Wpis: Polski Lekarz Medycyny rodzinnej Manchester 01617071983

No comments:

Post a Comment