Friday 16 August 2013

Poznaj nasze opinie: Ostroga piętowa

Zmiany zwyrodnieniowe nie są charakterystyczne tylko dla stawów.


Ostry ból pięty, mocno utrudniający chodzenie może być początkiem poważniejszych zmian chorobowych kości piętowej.


Powstająca w skutek zwyrodnienia narośl na kości może mocno utrudnić funkcjonowanie. Początkowo ból pojawia się po przeciążeniu lub dużym wysiłku fizycznym. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości bólowe pojawiają się już przy bardzo niewielkim obciążeniu, a z czasem podczas spoczynku.

Objawy
Krwawienie z pochwy po stosunku - ważny sygnał ostrzegawczy stopy

Zmiana zwyrodnieniowa dotyka głównie okolice wyrostka przysadkowego guza piętowego kości piętowej. Pojawiająca się z czasem narośl kostna prowadzi do zapalenia tzw. rozcięgna podeszwowego i bólu ograniczającego lub całkowicie uniemożliwiającego chodzenie. Początkowo kłopoty z poruszaniem pojawiają się po przeciążeniu pięty. Rozwój choroby sprawia, że dyskomfort zaczyna być odczuwany nawet po niewielkim wysiłku, a z czasem pojawia się nawet w stanie spoczynku.

Przyczyn występowania ostrogi piętowej jest wiele. Najczęściej jest ona spowodowana:

- pracą stojącą

- koślawością stopy lub kości piętowej wywołanej nieprawidłowo wyleczoną kontuzją

- długotrwałym uprawianiem sportów obciążających stopy

- nadwagą

- wiekiem

- niewygodnym, nieprawidłowym obuwiem

Rozpoznanie

W przypadku ostróg piętowych diagnozę stawia się w oparciu o badanie RTG, które nie pozostawia wątpliwości co do charakteru zmiany. Zdjęcie pokazuje ostrą, przypominającą kształtem ptasi dziób, narośl. Zazwyczaj biegnie od guza pięty ku przodowi i powiększa się z różnym natężeniem.

Leczenie

Walka z ostrogami piętowymi jest długa i nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Najczęściej pacjenci korzystają ze specjalnych wkładek ortopedycznych. Bardzo często w leczeniu wykorzystuje się rehabilitacje, masaże oraz ultra dźwięki. W celu złagodzenia bardziej uporczywych dolegliwości zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Postępujące schorzenie może prowadzić do deformacji stopy. Zdarza się, że farmakologiczne leczenie nie spowalnia rozwoju choroby oraz nie łagodzi bólu i konieczna jest operacja. Niestety jej rezultaty nie przewyższają leczenia farmakologicznego.

 
Źródło: gazeta.pl

Wpis: Polski Lekarz Ortopeda Manchester 01617071983

No comments:

Post a Comment